İzmir'e Yolunuz Düşerse

İZMİR'E YOLUNUZ DÜŞERSE

 İzmir Konak Saat Kulesi, Konak Camisi

23 Mayıs 2011, Pazartesi

İzmir! Kime sorarsanız İzmir'e ya daha önce gelmiştir ya da İzmir'e çok gelmek istemiştir. Ortası yok bu şehrin insanlarda! Herkes imrenerek bakar bu şehre pek çok nedenden! Uzaktan pek bir güzel görünür İzmir. Türkiye'nin mutlaka gidip görülmesi gereken şehirleri listesindedir herkesin. Yol mutlaka düşer İzmir'e. Düşmese de bir bahane bulunur zaten.

Yıllardır İzmir'de yaşayan biri olarak, artık İzmir rehberliği yapacak kadar çok yerini gördüm bu şehrin. Çoğu İzmirlinin gitmediği yerlere bile gittim. Şehrin başka yüzünü de gördüm, kıyısından ibaret olmayan yüzünü. İzmir'e yolu düşeceklere naçizane tavsiyeler sunayım istedim, şehrin tadını çıkarın diye!
Eğer bir günlük vaktiniz varsa ve günün tamamını İzmir içine ayırdıysanız, Konak'tan başlayın. Meşhur Saat Kulesi'ni görmeden, güvercinleri beslemeden, fotoğraf çektirmeden ayrılmayın Konak Meydanı'ndan. Sonra Saat Kulesi'nin arkasında Kemeraltı'nın girişi bulunur. Oraya çevirin yönünüzü. Hükümet Konağı'nın hemen yanındadır. Dalın kalabalığın arasına. Sora sora Bağdat bulunurmuş ya, esnafa sorun "Kızlarağası Hanı'na nasıl giderim?" diye. Hemen tarif ederler size. Kızlarağası Bedesteni'ne gidin. Oradaki etnik kıyafetler, antikalar, hediyelik eşyalar, takılar, eski plaklar satan dükkânları gezin. Yorulunca bir kahve molası verin. Öyle, bildiğiniz kahveler yoktur burada! Tadı damağınızda kalacak fincanda pişen kahveler meşhurdur. Belki denk de gelirseniz, bir fasıl grubu siz kahve içerken geliverir, başlar çalmaya. Gündüz, öğle vakti hem de! Kahve içerken nasıl güzel gidiyor, bilseniz!

Kemeraltı'ndan çıktıktan sonra Kordon'a doğru bir yürüyüşe hazırlanın. Otobüse binmeyin sakın, çok yorulmadıysanız. Kıyıdan kıyıdan yürüyün, tadını çıkara çıkara! İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önünden başlayın. Önce Konak Pier'i göreceksiniz, sonra Pasaport'a varacaksınız ve muhtemelen denizin kıyısında oturup bir şeyler içen insanları kıskanacaksınız. Bir mola da Pasaport'ta güneşlenmek için verilebilir belki. Derken bir bakmışsınız, Kordon'un çimlerine ulaşmışsınız. Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüyün. İyot kokusu harikadır; içinize çeke çeke Kordon sefası yapın. Oradan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne geçmek için sağa dönün. Sevinç Pastanesi'ne geldiğinizde, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne de varmışsınız demektir. bu caddede gezinmeden, Alsancak'a gittim denilemez. Kalabalığın arasına karışmak lazım. Bir şeyler yemek için envai çeşit yer vardır. İçeride kalmak istemezseniz, Kıbrıs Şehitleri'nin her sokağı Kordon'a çıkar. Kordon'da bir mekânda da oturup yiyip içebilirsiniz. Kordon'da günbatımını izlerken içmek vardır mesela. "Bunu yapmadan Kordon'u terk etmeyin" derim ben. Eksik kalır yolculuğunuz.

Hazır Alsancak'tayken, Alsancak İskelesi'nden atlayın bir vapura. Karşıya geçin yani Karşıyaka'ya. Körfez manzarası muhteşemdir. Martılar da eşlik eder size denizin ortasında. Onları ihmal etmeyin. Karşının da başka bir havası vardır. Karşıyaka İskelesi'nde inerseniz, hemen karşıya geçip çarşıya girin. Şöyle bir çarşı turu atın. Dinlenmek için körfez manzaralı bir kafeye de kurulabilirsiniz.

Dönüş yolu aynı yine! Karşıyaka İskelesi'nden ister yeniden Alsancak'a, ister Konak'a, ister Pasaport'a, ister Göztepe'ye. Neresi olursa olsun fark etmez. Benim iki önerim var: Ya Alsancak'a dönüp akşamı orada eğlenerek müzik eşliğinde geçirmek, ya da Konak'ta inip Tarihi Asansör'e gitmek. Gece eğlencesi için en çok Alsancak tercih edilir. Alsancak'ta istediğiniz türde bir mekân bulabilirsiniz; sıkıntı olmaz. Ama "Benim daha enerjim bitmedi, güneşin batışını tepeden izlemek isterim." derseniz, mutlaka Asansör'e gidin. Konak'tan Mithatpaşa Caddesi boyunca yürüyerek yirmi dakikada ulaşabilirsiniz. Ya da otobüsle Asansör Durağı'nda inebilirsiniz. Asansör, Daria Moreno sokağındadır. Şahane bir sokaktır; eminim çok seveceksiniz. Asansöre binin ve 58 metre yukarıya çıkın. Çıktığınızda eşsiz bir körfez manzarasıyla karşılaşacaksınız. Manzaranın tadını çıkarmak size kalmış!

Daha gidilecek, görülecek çok yerler var İzmir'de. Bu, sadece bir günlük gezi!


Yorumlar - Yorum Yaz