İzmir'de Yeni Bir Bahar

İZMİR'DE YENİ BİR BAHAR

 Erdinç Gönenç

Erdinç GÖNENÇ (rahmetli)

1 Nisan 1991

Her yıl bu günlerde "İzmir'ime bahar geldi" diye yazmışım. Bu yıl da yine bahar geldi, hem çabuk geldi. Mart ayı kapıdan baktırmayıp, kazma kürek yaktırmayıp geçti gitti. Çok da iyi ediyor, sobada yakılacak olan, kazma kürek değil çünkü, gazyağı. Evi ısıtırken cebi yakıyor. Havaların erken ısınması Körfez'in ateşinden mi acaba? Eğer neden buysa, karanlık ve soğuk bir yaz dönemi de gelebilir ardından. Petrol kuyuları duman üretmeyi sürdürüyor.

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na çıkıyorum yine. Acaba, bir yılda değişen bir şey var mı? Ağaçlar biraz daha boy atmış. Yeşillik çoğalmış gibi bu yüzden. Göztepe gri beton duvarda, yeşil bir pencere yine. Bulvarı süsleyen lambaların bazıları kırılmış. Çocukların işi olmalı. Ortak malımız olanı, hepimizin olanı, güzel ve yararlı olanı korumayı öğretemiyoruz galiba. Levent Anıtı'nın çevresindeki oturmalıkların bir kısmı da parçalanmış. Oysa betondan yapılmalar. İnciraltı'na doğru yürüyeyim diyorum. Yol diye bir şey kalmamış. Her yerde moloz yığını. Flamingo'lara şaşıyorum, moloz yığınları umurlarında değil. Yine gelmişler. İyi ki gelmişler. O kadarcık güzellik de mutlu ediyor insanı.

Bulvar yapılana dek, denize çıkan, pek az geçit vardı yalıda. İç kesimlerde oturanlar, denize hasretti. Ya Karşıyaka Yalı'sına gidilirdi ya da Kordonboyu'na, Alsancak'a, denizi görmek için. Deniz doldurulup bulvar yapılınca soluk aldılar. Her yaz akın akın deniz kıyısına gidiyorlar. Kestaneciler, patlamış mısır, gazoz satanlar, bir alem cümbüş. Özellikle Güzelyalı kesimi ana-baba günü oluyor sıcak yaz gecelerinde. Kuşkusuz bu Yaz daha da kalabalık olacak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı. Nüfusumuz hızla artıyor. Güneydoğu Anadolu'dan gelenler de var savaş nedeniyle.

Ancak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda ne çay bahçesi var, ne de oturacak kanepe. Denizi görmek için sahile koşanlar denize sırtlarını dönmek zorundalar yorulup oturduklarında. Kanepeler konulmalı Bulvar boyunca, bir kaç da portatif büfe, denize koşanlar bu Yaz denizi oturarak da görebilsinler diye. Şimdi tam zamanıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz