İzmir Üstüne

İZMİR ÜSTÜNE

 Hüsnü Sönmezer

Hüsnü SÖNMEZER

26 Şubat 2013

Ben İzmir hayranıyım. İzmir de yaşamak benim için hem büyük bir ayrıcalık hem de büyük bir onurdur. İzmir'in her tarafı bütün gün ve gece iyot kokusu ile doludur. Nereye gitseniz o koku hep gelir, burnunuzun dibinde durur; sizin bir parçanız gibi. Çünkü şehir Körfez'i öyle bir kuşatmıştır ki evlerle deniz sarmaş dolaş olmuşlardır. Hele tepelerden baktığınızda hep denizi gözlerinizin önünde çinko kaplı bir tepsi gibi görürsünüz. Ve de o iyot kokusunu hep duyarsınız.

Bir zamanlar Bayraklı tarafındaki dereler çok pis kokardı. O zamanlar oradan geçerken burnunuzu tıkamak zorunda kalırdınız. Ama ıslah edildikten ve deri imalathaneleri kaldırıldıktan, deri atıklarının o derelere atılması kesildikten sonra o çirkin kokular da ortadan kalkarak iyot kokularının hissedilmesi sağlandı. Ayrıca o bölge güzelce yeşil alan haline getirilerek insanların piknik ve spor yapmalarına olanak verildi. Şimdi ise hem çok güzel bir park haline getirildi, hem de halk kültürünün gelişmesine katkıda bulunur hale geldi. Her seferinde Karşıyaka'dan Konak tarafına geçerken otobüsün içinden sahile baktığımda birçok insanın spor ya da yürüyüş yaptığını, evlerinde hazırlayıp getirdikleri yiyeceklerini piknik yaparak yiyip içtiklerini görmek hep içimi ısıtmış ve sevinmişimdir. O bölgede şimdi çok güzel alışveriş merkezleri yapılmaya başlandı. Bazı büyük şirketlerin merkezleri orada faaliyet göstermekte. Böylece bölge canlanmaya başlayarak hareketlenmiş oldu.

Bir de İzmir'de ulaşım çok kolay ve ekonomik hale getirildi. Bir biletle İzmir'in bir başından bir başına gidebilirsiniz. Aliağa'dan metroya binerseniz, ta Menderes'e kadar bir biletle gitme imkanınız vardır. Diğer yönlerde de "bir buçuk saat uygulaması" ile tek biletle her tarafa gitme imkanınız mevcuttur.

Ayrıca İzmir Türkiye'nin en ucuz şehirlerinin başında gelmektedir. Sebze boldur ve çok taze olarak bulmak mümkündür. Emiralem ilçesinde her türlü sebze ve meyve üretilmekte, taze olarak üreticiler tarafından üretici pazarlarına getirilerek satılmaktadır. Seferihisar ve Mordoğan tarafı enginar bahçeleri ile donatılmıştır. İzmirli hem bol, hem de çok taze olarak bu sebzeyi tüketmektedir.

İzmir'de günlük taze balığı her mevsim bulmak mümkündür. Balık satan dükkanların bazılarının arkalarında balık pişirme mutfakları vardır. Balığı kilo ile çektirerek alırsınız ve arka taraftaki mutfaklarda kilosunu dört liraya pişirtirsiniz. İsterseniz paket yapıp evinize götürür, isterseniz oracıkta nefis bir çoban salata ile yersiniz.

Akşamları bütün sahil bir harikadır. Hele bahar ve yaz günleri Karşıyaka Mavişehir'den İnciraltı'na kadar her taraf gezinti, dinlenme ve piknik yeridir. Evinizde hazırlayıp getirdiğiniz yiyeceklerinizi zevkle yerken, denizden esen ılık rüzgarı iyot kokularıyla içinize çekmenin mutluluğunu yaşarsınız.

İsterseniz Kordon'da fayton sefası yaparsınız. İsterseniz oradaki lokanta, çayevi ve kafelerde oturup, istediğiniz her çeşit içeceği yudumlayabilirsiniz. Hele bir de gün batımına denk gelirseniz, Kordon sefası bir keyif buketine dönüşebilir; gözlerinizin önünde güneşin batışını ve o güzel renk cümbüşünü seyrettiğinizde yüreğiniz ferahlar; biraz da duygulanırsınız.

İşte İzmir'i bunun için çok ama çok severim. Bir de annem Karşıyaka Nergis doğumlu olduğu için, İzmir'e olan sevdam daha da büyümektedir anneme olan sevgimin yanında.


Yorumlar - Yorum Yaz