İzmir Hakkında Söylenenler

İZMİR İÇİN NE DEDİLER?

 İzmir Konak Saat Kulesi - gece

1 Kasım 2015, Pazar


Ali Kocatepe

"Şu İstanbul’da neredeyse ülkenin her kasabasının derneği var, bir İzmirlilerin derneği yok. Bir kez daha anladım ki İzmirli kendi ayakları üzerinde durur, derneklere ihtiyacı yoktur. İzmirli gönlünce hareket eder, sıkıntıya gelmez."

"Gevreği pekmezle pişirirler İzmir’de. Onun için gevrektir. Başka yerlerin simidine bu yüzden alışamadım."

Cahit Külebi

"İzmir’in denizi kız, kızı deniz; sokakları hem kız, hem deniz kokar."

Cemal Süreya

"İzmir’de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir."

Emel Müftüoğlu

"İzmirli olmak, herkesten daha sıcakkanlı ve sosyal olmaktır. İzmir’de doğmuşsanız eğer, gözünüzü sosyal bir dünyaya açmışsınızdır. Rahattır İzmirliler. Herkesten çok toleranslıdır. Tutkular uğruna yapılan her şeye tahammül gösterirler. İzmir, kadınların en özgür olduğu şehirdir. Gece vakti komşudan eve yürüyerek dönerler. Canları istediği gibi giyinir, dekoltenin keyfine varırlar. Taşra sıcaklığında, metropol medeniyetinde bir şehirdir İzmir."

Evliya Çelebi

"İzmir'in halkı zevk ehli insanlardır."

Ferdi Özbeğen

"15-20 yıl önce falandı. TRT İzmir stüdyolarında canlı yayın konuğuyum. O tarihlerde stüdyolar İzmir Fuarı’nın içinde. Yayın günü okulların kapandığı güne denk gelmiş, çocuklar karne almış, Fuar ana baba günü. Öğrencilerin bir elinde karne, diğer elinde tef, darbuka, zil, okulların kapanışını müthiş eğlenceli bir şekilde kutluyorlar. Aynı gün İstanbul’a döndüm. Sokakta çocuklara rastladım. Onlar da karne almıştı ama çok neşesizlerdi. Sessiz, sakin evlerine gidiyorlardı. İşte iki şehir arasındaki fark."

"Televizyon, gazete, müzik, sinema gibi eğlenceli sektörler İzmirliler tarafından yönetiliyor. Sosyologların bunu derinlemesine incelemesi gerekiyor."

Gönül Yazar

"İstanbul’a ilk geldiğimde 'geliyom', 'yapcam' diyorum diye İstanbullular bana köylü gözüyle bakıyorlardı. Şimdi baksınlar bakalım! Bugün İzmir Türkiye’nin en medeni şehri oldu. Beyazıt Öztürk’ünden Haşmet Babaoğlu’na, Huysuz Virjin’inden Ajda Pekkan’ına, herkes İzmir’den ev almayı düşünüyor."

"İzmir’in kadınları cesurdur, erkeklerinden daha sağlamdır. Erkekler verdiği sözü pek tutmaz. Kadınlar kendilerini, sevdikleri için ateşe atarlar. İzmir’e gâvur diyorlar. Evet, biraz karışığız. Ama kurban olsunlar! İzmir’in kızlarına hoppa diyorlar. Canları sağolsun. Evet, hiç kimseyi takmazlar. Takmasınlar da!
"

Gülse Birsel

"Bir şehrin medeniyet seviyesi, bence kadınların gece sokakta rahat yürüyebilmesiyle ölçülür. İzmir bu açıdan çölde vahadır."

"Bir gün herkes İzmirli olacak."

İpek Tuzcuoğlu

"Akdenizli bir Anadolulu olma şansıdır İzmir. Ama insanı pek tekin değildir. Siz, siz olun, bir İzmirlinin asfalyalarını (sigortalarını) sakın attırmayın!"

Kibariye

"İzmirli olmak benim için sıcakkanlılığı ifade eder. İzmirliler insan sever. Girdiği her ortamda, herkesi kucaklar; rahattır, geniştir. Ben çok tez canlıyım, tıpkı diğer İzmirliler gibi. Çat orada, çat kapı arkasında. Oynamadan duramam, gülümsemeden yaşayamam. Öyle kolay kolay karalar bağlayamam."

Luciano Arkas

"Burada bir büyü var, herkesi kendine bağlar. Benim ailem de 300 yıl önce geldi, bir daha gitmedi. Bu şehirde yaşamak için çok nedenim var. Farklı kültürlerin uyumu, insanının samimiyeti ve yetenekli oluşu, balığın lezzeti, yazın imbatı ve tabii İzmir’in kızları ve güzel insanları. Dünyaya açılan bir limandır İzmir. Arkasında da bu ülkenin en bereketli toprakları uzanıyor. Tarih desen tarih, turizm desen turizm. Böyle bir şehirden vazgeçilir mi? Ben bu şehrin tadını çıkardım ve tadı damağımda kaldı. İzmir Akdeniz’in en güzel şehriydi. Hâlâ da güzel fakat betonlaşmayı sınırlamazsak, solup gidecek korkarım."

Mustafa Denizli

"İzmirli hiçbir yere vaktinde gidemez. Ben hayatta bir tek işime vaktimde giderim. Onu da İstanbul’da öğrendim. Elektrik, su, doğalgaz fark etmez. İzmirli olmak her faturayı cezalı ödemektir. İzmir özgürlükler şehridir. Kordon’da iki gencin öpüşmesi olağandır bizim için. Bu manzaraya İstanbullular bakar ve şaşırır."

Mustafa Kemal Atatürk

"Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır." 1922

"Ben bütün İzmir’i ve bütün İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim. Yalnız, bir tesadüf beni Karşıyaka’ya daha fazla bağlamıştır. Karşıyakalılar! Annem sizin bağrınızda, sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar! İzmir’i gördüğüm gün, evvelâ Karşıyaka’yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan annemin mezarını gördüm." 1925

Nehir Erdoğan

"Özgürlükler şehridir İzmir. Kahkahaları patlatmak için ne efsuna, ne votkaya, ne de viskiye ihtiyaç vardır. Hani belki bir rakı balığın yanında, belki bir bira Kordonboyu'nda. Gâvuruz ya icabında! Kadınlar kuaför kavgası yapmaz, onun yerine ağda günleri vardır ortak, birbirlerine yaparlar ağdayı kocalarına güzelleşmeye. Kozmetik kokan kadınlar bir türlü anlamaz bu kadınların şanlarını, adlarının niye çok güzele çıktığını. En sonunda çalarlar karaya adlarını. Ama olmaz, İzmir’in kadınları balçık tutmaz."

Nuri Çolakoğlu

"İzmir yüzyıllardır Anadolu’nun dünyaya açılan penceresi olagelmiştir. Bu pencereden ışık girmiş, yenilik girmiştir. Onun için İzmir’in insanları dünyaya daha rahat bakar, yenilikçidir. Kaç-göç yaşanmamıştır. Bundan elli yıl önce Dario Moreno Göztepe sahilinde bir kayığa uzanmış, elinde gitarla şarkılarını söylerken, İzmir’in kızları, erkekleri bu müziği denizde, çevresinde yüzerek dinliyorlardı. Genç kızlar ve erkekler karşı cinsten olanlarla topluca gezilip tozulabileceğini daha çok küçük yaşta öğreniyorlardı. Terakkiperver Fırka’dan Demokrat Parti’ye kadar Türkiye’deki birçok yeni hareketin çıkış noktasıdır İzmir. Bu nedenle İzmirli geniş bakar, geniş düşünür, yüksek sesle konuşur, karşıdan yükselen sesi de dinler, kabul etmese bile onunla birlikte yaşamayı bilir"

Sezen Aksu

"İzmir’in kızları, bir ellerinde cımbızları / Dişidir, anadır, efedir, gidinin tatlı huysuzları / Çıktılar mıydı ipek çoraplarla Kordonboyu'na / Savaşta da, aşkta da esaslıdır kadın duruşları / İzmir’in kızları / Korku yok kitaplarında / İzmir’in kızları / Ayıptır söylemesi, laf aramızda / Sevişe sevişe de ölür / Dövüşe dövüşe de icabında"

Şakir Eczacıbaşı

"Çocukluğumun İzmir’inde Türkler ve azınlıklar iç içe yaşarlardı. Ben onların Rum, Ermeni ya da Musevi olduklarını, Türklerden başka bir din ve ırktan geldiklerini ancak ilkokula gittiğimde öğrenmiş, çok şaşırmıştım. Şehrin ekonomisi Levantenler ve azınlıkların elindeydi. İttihat ve Terakki döneminin insanları, onların bu gücü karşısında İzmir’in Türkleştirilmesi için mücadeleye girişmiş. İzmirli bir eczacı olan babam Süleyman Eczacıbaşı da bu ortamda yetişmiş, Cumhuriyet devrimlerine gönül vermiş bir kişiydi. Türklerle azınlıkların dostluk içinde yaşadıkları İzmir, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra değişmiş, dostlukların yerini düşmanlıklar almaya başlamıştı. Bu ilişkiler, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül olayları, Kıbrıs Harekatı gibi nedenlerle daha da kopmuştu. Böylece çocukluğumun İzmir’iyle bugünün İzmir’i, yalnızca sokaklarının değişmesiyle değil, bu toplumsal kopuşlarla da farklılaşmıştı. Seksen yaşına geldiğim bu günlerde yaşadıklarımı özlemle anıyorum. Bugünün İzmir’ini ise neredeyse hiç tanıyamıyorum."

Tan Sağtürk

"Fransa’da 'zeytin kokar tanrıların ağzı benim doğduğum memlekette' dedim. Benimle röportaja gelen Fransız gazeteciler sormuşlardı. Röportaj bu başlıkla yayınlandı. Ege’de batıdan, Yunanistan’dan gelen dalgalar, çakıl taşlarını okşar. O saatlerde turunçlar turunculaşırken, imbat rüzgarı içinizi ürpertirken dünyaya geldim. Su birikintilerinde kağıttan gemiler yüzdürdüm. Sokaklara doyamadım. İzmir’de bir kale vardır. Taştan yapılmıştır ama İzmirliler ona Kadifekale adını koymuşlardır. İzmir’de doğup yaşayanların taşa yakıştırdıkları sıfata bakın: Kadife!"

Tania Eskenazi

"Garip, kendine has, doğuştan gelen bir kültürdür Gâvur İzmirli olmak. İzmir şehri açık, ileri görüşlü, özgüveni yüksek ama ukala olmayan bir nesil yetiştirir."

Uğurkan Erez

"İzmir’de eğlenceye ayrılan zaman her yerden uzundur. Perşembe akşamı kaynamaya başlayan kanlar, pazar akşamına kadar kendini eğlenceye bırakır. Her kadın güzeldir ama İzmir kızları daha bir başka oluyor nedense."

Victor Hugo

"İzmir bir prensestir; bazen bir sevgili veya eş, bazen kız kardeştir; bazen de küçük bir kız çocuğu."

Yaşar Aksoy

"Victor Hugo’ya katılmamak elde mi? Les Orientales isimli kitabına bulunan La Captive isimli şiirinin ilk dizesinde 'Smyrne est une princesse' demiştir. Yani 'İzmir bir prenses'. Hugo, İzmir’e hiç ayak basmadan, çok uzaklardan şöyle bir bakıp ona nasıl prenses diyebilmiştir? Bunun sebebi İzmir’in baskın dişilik özelliğidir. Bir Amazon kraliçesi tarafından kurulduğu, efsanelere kazınmıştır. İzmir üzerine yazılmış her şiir buram buram dişilik kokar. O bir prensestir, bazen bir sevgili veya eş, bazen kız kardeştir, bazen de küçük bir kız çocuğu."

Yılmaz Özdil

"Türkiye’den sıkıldığımda İzmir’e giderim ben."

Zeynep Aksoy

"Uğruna şarkıların, şiirlerin yazıldığı kadınların memleketidir İzmir; sabahları kâr yoluna, akşamları yar yoluna giden erkeklerin şehridir."

Yorumlar - Yorum Yaz