Türküm Doğruyum Çalışkanım

KARŞIYAKA HATIRALARI

  1960larda Karşıyaka İskelesi

Kemal KAMİL

Florida, ABD


TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM
 dolmakalem - dolma kalem

30 Haziran 2008 Pazartesi

İstiklal Savaşı günlerinde Karşıyaka küçük bir kasabaydı. Nüfusunun çoğunluğu Ermeni, Rum ve Levantenlerdi. Civar köyler ise Türk'tü. Karşıyaka'da geniş bahçeli evler, sahilde yabancıların ve konsoloslukların yazlıkları vardı. Belli başlı bütün büyük binalar azınlıklara aitti. Hatırımda kalanlar arasında Karşıyaka Lisesi, Türkbirliği İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Ankara İlkokulu, çeşitli Hıristiyan mezheplerine ait en az dört beş kilise, havra bir zamanlar Karşıyaka'nın ilk özel kolej binası ve halkevi var. Verimli topraklarda, çiçek, meyve ve sebze bahçeleri içindeki malikanelerde azınlıklar zengin ve rahat yaşardı. Fakir Türk halkı kerpiç evlerde, varoşlarda yerleşmişti.

Benim zamanımda deniz cam gibi temizdi. Körfez suları doğanın bütün nimetleriyle doluydu. Sahil yolunda tramvay işler, istasyona uzanan ana yolda geceleri gaz lambaları yanardı. Vapur iskelesine paralel birkaç iskele, balıkçı kayıklarının demirlediği koy, önünde bayrak dalgalanan bir polis karakolcuğu vardı. İskelenin hemen yanındaki artezyenden su içilirdi. Burada balıkçılar çipura, kefal, mevsime göre trança, sardalya satardı. Gediz deltasından avcıların getirdiği ördekler, dükkânların önünde ayaklarından asılı olarak müşteri beklerdi.

Kütüphane yoktu. Karakulak, dar ve küçük dükkânında geceliği beş kuruşa roman kiralardı. Ses Sineması'nda Mısır'da çevrilmiş filmler oynardı. Motorlu araç yoktu. Hava tertemizdi. Rodos, Girit, Makedonya göçmenleri ülkeden kaçan azınlıkların evlerine yerleştirilmişti. Belli başlı yapılar eğitime, yetimhaneye ayrılmıştı. Zengin değildik ama temiz, şerefli, ümitli yeni nesiller peşindeydik. Türkbirliği'nde her sabah yasamı söylerdim, bütün okul hep bir ağızdan tekrarlardı. "Türk'üm, doğruyum, çalışkanım. Yasam; küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak; yurdumu, ulusumu özümden çok sevmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun."

Oya Tarım, Ayşe Füsun Saf, Akim Akefe, Vecehat Dalaman, İlker Yurttaş, İlker Gürtaş, Mehmet ....., Gülen Oğan, Hasan Kalaycıoğlu, Özer Yapan, Alev ....., Nevin Akkaya, Atilla Baykalmış, Nuran Amas, Melih Eroğul, Ümit Çokağlar, Öcal Bengisu, Alev Batu, Erdal ....., Alev ....., Kenan Tapman, Çiçek Sertel 1949 senesinde Türkbirliği İlkokulu'nda Halide Gürtin Hanım'ın birinci sınıf öğrencileriydi.


Yorumlar - Yorum Yaz