Zeytinyağlı Enginar Yemeği

KARŞIYAKA HATIRALARI

 1960larda Karşıyaka İskelesi

Kemal KAMİL

Florida, ABD


ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR YEMEĞİ

 enginar

5 Ağustos 2007, Pazar

Alaybey sahilinde her zaman koyu yeşil renkli, şiş gibi yaprakları olan, öbek öbek saz dediğimiz bitkiler olurdu. Buradaki ev olmayan alanlar, yumuşak, siyah ve üzerinde kuruyup kalmış tuz kristallerinin yaz güneşinde parladığı değişik bir topraktı. Sahilden içerilerde ise, eski Levantenlerden kalan verimli topraklarla çevrili büyücek evler vardı. Şaban bunların bizim sokağa bitişik olanında, köşeye sıkışmış bir kulübede babasıyla yaşardı. Arnavut imiş. Nadiren bizimle oynardı. Daha çok babasına yardım ederdi. İçinde yorgun bir atın çektiği bostan kuyusunun gıcırtılı sesi hâlâ kulaklarımdadır. Küçük kutular suyla yüklenir, sırası gelen, özel bir arığa ters dönerek suyunu dökerdi. Bu alanda meyve ağaçları serpiştirilmişti. Bakla, enginar, soğan, sarımsak, dereotu, maydanoz, marul, domates, biber, patlıcan, pırasa, turp gibi son derece lezzetli bitkiler yetiştirirlerdi.

Alaybey okulunun hemen kuzey doğusundaki bu malikânenin köşkü Karşıyaka Özel Koleji olmadan önce, sessiz sedasız Şaban'la babası ayrılıp gitti. Ancak bir defa, mahallelinin su dolabının yanında piknik yaptığını hatırlıyorum. Ekşi tatlı can eriği olgunlaşınca sararan mis kokulu sarı erik ağaçlarının muhteşem gölgesi Ege'nin sıcağına karşı dururdu. Cem'le beraber bir gece bostana girip daha olmamış taş gibi armutlardan çalmış, küçük duvarı atlayıp bizim sokağa giderken avukat Münir bey amca tarafından yakalanıp zılgıtı yemiştik.

Şaban okula da gitmezdi. Babası gibi iri yapılı, ayağı çizmeliydi. Onlar gidince bakımsız bahçe, bizim futbol maçları yaptığımız, beyzbol denediğimiz bir saha olarak altmışlı senelere kadar yaşadı. Sonra içinden yol geçen, parselli, birçok apartmanın örtüsüyle, bu muhteşem yer ortadan kalktı.

Bakla çiçekleri baharda açar. Siyah beyaz şirin görünüm, kısa zamanda bakla olarak karşınıza dikilir. Tellerin arasından içi dolu olanları koparıp yerdik. Enginar, bakla, dereotu, maydanoz dörtlüsünü ilk defa orada tanıdım. İnülin dolu enginar yapraklarının beyaz diplerini ısırıp yer ve arkasından biraz su içerseniz ağzınızı değişik bir tat doldurur. Annemin zeytinyağlı veya kuzu etli enginar yemeği için nazlandığımı hatırlıyorum. O günleri tekrar yaşamak mümkün olsa hiç nazlanmazdım anacığım!


Yorumlar - Yorum Yaz