Özledim Seni İzmir

İZMİR ÖZLEDİM SENİ

 Hıncal Uluç

Hıncal ULUÇ

1 Aralık 2007

Bu Ali alem adam. Akşam Galatasaray maçını izlemeye geldiğinde bıraktı CD'yi "bak bakalım" diye. Sabah gazeteye gelirken arabaya bindim. Ercan, "Ali Bey'in plağı bir numarada" dedi. Kumandaya dokundum. "İzmir özledim seni. Gözümde tütüyorsun." diye başladı Ali'nin şarkısı, Esin Engin'in emsalsiz düzenlemesiyle.

Sonra anılar, İzmir anıları hücum etti birbiri ardına. Sezen girdi ikinci şarkıda, "Kalbim Ege'de kaldı". Bu ne enfes bir Atilla Özdemiroğlu bestesi, bu ne unutulmaz bir Sezen yorumudur. İzmir anılarım bir başkadır benim, 1970 yılından başlayarak. Ama Sezen'le İzmir anılarım bambaşkadır. "Kalbim Ege'de kaldı" diyen Sezen beni anlatır sanki.

Hemen ardından tüm coşkusuyla Emel Sayın; denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokan İzmir'in kızıyla buluşmaya çağırdı beni, "Bir münasip zamanda, mesela saat onda, buluşalım Kordon'da."  Ve de Ferhat, Ferhat Göçer, "İzmir yanıyor" diyor yanık yanık.
"Dön, dön bebeğim yanıyor içim. Özledim, çok özledim." diye başlayıp "İzmir, İzmir yanıyor kara sevda hasretimden" diye çığlık çığlığa bitiyor. Gene Sezen'in sözleri, Sezen'in melodileriyle. İzmir'i Sezen'den iyi kim bilir ki?

Sonra Ege, "İzmir". Sonra Haluk Levent, "Ya aşkımı ver geri, ya denizinde boğ beni. Razıyım öldür beni". Sonra Suavi, "İzmir Ağlıyor". Kubat, "Ah bir ataş ver." O ne türküdür?

Gönül Yazar'sız İzmir olur mu? "Şu İzmir'in dağlarında". Tolga Çandar, "İzmir'in kavakları".

Güzel İzmir.

Modern Folk. Benim delikanlıların en sevdiğim şarkısı. Söz de, müzik de Erol Sayan'ın. Atilla ve Şanar'ın müthiş düzenlemesi. Doğan'ın olağanüstü vokal aranjmanlarıyla "Efem", "Kordon boyu seyrine düştü, titret efem vur dizin üste".

"Kemeraltı güzeli", Ali'nin nerdeyse milli marş olan unutulmaz şarkısı. "Akdeniz çocukları", "Bir Fuar masalı" ve "Vay duruşun pek yaman". Bu dördü de Ali ve Aysun'dan.

Bu İzmir aşk şehri, duygu şehri. Mutluluk da orda, hüzün de. Anıların en güzeli, en unutulmazları burada yaşanmış belli ki; bunca aşk, bunca ayrılık şarkısı İzmir üzerine yazılmış.

Ali enfes bir derleme yapmış. Yaşa Ali!


Yorumlar - Yorum Yaz