İzmir Kaleleri

ESKİ İZMİR KALELERİ

10 Şubat 2020 Pazartesi


Eski İzmir'de üç kale bulunmaktaydı. Bunlar Kadifekale, Ok Kalesi, Sancakkale idi. Kadifekale halen mevcut ama diğer ikisi zamanla yok oldu.

Ok Kalesi (Liman Kalesi) bugünkü Hisar Camisi'nin olduğu yerdeydi. Bugünkü Kemeraltı'nın caddesi (Anafartalar Caddesi) eskiden rıhtımdı, yani caddenin sol tarafı denizdi. Dikkat edilirse, Anafartalar Caddesi sola doğru kavis çizer ve eski iç limanı çevreleyen rıhtımdır.

İç limanın sonunda Ok Kalesi vardı ve limanı korumakla görevliydi. Zamanla Osmanlı egemenliği iyice güçlenince kaleye gerek duyulmaz oldu ve harabe halindeki kale yıkıldı. Önündeki iç liman da molozlarla doldurulup üstü kapatıldı. Kalenin bulunduğu yere cami yapıldı. Zaten Hisar Camisi'nin adı da bu kaleden gelmektedir.

Sancakkale körfezin girişinde, bugünkü Çakalburun (İnciraltı sahilinin başlangıcındaki burun) civarındaydı. (Körfez burada epey dardır ve sığlıklar nedeniyle bütün gemiler dar bir boğazdan geçmek zorundadır.) Sancakkale de körfezin girişini korumak için yapıldı. Zamanla fonksiyonunu kaybedip tarihe karıştı.

Eski İzmir körfez haritalarında her üç kale de mevcuttur.

İzmir Kaleleri
Üstte kırmızı boyalı Ok Kalesi, altta kırmızı boyalı Kadifekale

Yorumlar - Yorum Yaz