Havra Sokağı'ndaki Havralar

HAVRA SOKAĞI'NDAKİ HAVRALAR
La Sinyora Havrası
10 Şubat 2020 Pazartesi

Sinagogları ziyaret edebilmek için kullanılacak telefon-faks numarası: 0232 465 29 84

İzmir’de bulunan havralar Namazgâh semtine yakın yerlerde yoğunlaşmıştır. Mezarlıkbaşı’ndaki 927 Sokak, çevresindeki sinagogların yoğunluğu nedeniyle Havra Sokağı adını almıştır. Buradaki havralar eski tipte, merkezi sistemde yapılmış olup, salon ortasında dört sütun bulunur ve okumalar bu sütunların arasında yapılır.

Havra Sokağı Havraları

Havra Sokağı'ndaki havralar şunlardır:

Algazi: 1724 yılında Algazi ailesi tarafından yapılmıştır. Bet Israel Sinagogu’ndan sonra İzmir'deki en büyük sinagogdur. İki katlıdır. Musevilerin dini bayramlarında ve cumartesi günlerinde ibadete açıktır. (927 Sokak No 38 Konak)

Bet Hillel: (Ziyarete kapalıdır) Ünlü din bilgini Hayim Palaçi’nin ibadet ettiği sinagogdur. (920 Sokak No 23 Konak)

Bikur Holim: 1724 yılında Salomon de Cavies tarafından yaptırılmıştır. İzmir’in en güzel sinagoglarından biridir.Musevilerin dini bayramlarında ve Cumartesi günlerinde ibadete açıktır. (İkiçeşmelik Caddesi No 40 Konak)

Etz Hayim: (Ziyarete kapalıdır) Bizans döneminden beri mevcuttur. İzmir’in en eski sinagogudur. (İkiçeşmelik Caddesi No 5 Konak)

Hevra (Talmud Tora): (Ziyarete kapalıdır) 17'nci yüzyıldan kalmadır. (927 Sokak No 4/7 Konak)

Portekiz (Portugal): (Kullanılmamaktadır) 1550’lerde yapıldığı tahmin ediliyor. 1666’da Sebatay Sevi burayı kendi mekânı gibi kullanmıştır. (920 Sokak No 44 Konak)

Sinyora (Giveret): 16'ncı yüzyılda yapılmıştır. Sinagogun kurucusu olduğu bilinen Gracia Nassi’den (Donna Gracia) dolayı isminin Sinyora olduğu belirtilmektedir. Tüm zamanların, diasporada yaşamış en büyük Yahudi kadını olarak kabul edilen Gracia tarafından yaptırıldığı bilinen havra, İzmir’ in antik havralarının simgesidir. Ziyarete açıktır. (927 Sokak No 77 Konak)

Neve Şalom (Aydınlı): 1500’lerde yapılmıştır. Sebatay Sevi’nin burada tahsil gördüğü rivayet edilir. 1841 yılındaki İzmir yangını bu sinagogun önünde durmuş ve orada sönmüştür. Kapısında bu olayı anlatan bir yazı vardır. (927 Sokak No 38 Konak)

Havra Sokağı Havraları

Yorumlar - Yorum Yaz