İzmir'de İlk Apartman

İZMİR'DE İLK APARTMAN

ANADOLU APARTMANI
Anadolu Apartmanı

20 Şubat 2018, Salı

Göztepe'deki Mithatpaşa Caddesi 907 numarada bulunan dört katlı blok, 1905 yılında Mısırlı bir tüccar tarafından yapımına başlanan ve Cumhuriyet sonrasında işadamı Mustafa Nuri Devres tarafından satın alınıp inşaatı tamamlanan Anadolu Apartmanı'dır. İzmir'in ilk apartmanı ve betonarme ilk meskenidir. Daha sonra dört katlı bloğa çatı katı eklenmiştir. İki eş bloktan oluşan apartmanın her bloğunda 8, toplam 16 daire mevcuttur. Yapının temel ve zemin katı yığma tekniğiyle inşa edilmiştir. Sadece İzmir'in değil, bütün Anadolu'nun ilk apartmanıdır. İsmi de zaten bu yüzden Anadolu'dur. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın İzmir'de çok katlı konut türünde izlerini taşıyan günümüze kalmış ilk ve tek yapıdır. Avrupa mimarisinden ilham alınarak inşa edilen partmanın ilk üç katı yüksek tavanlı olmakla birlikte, en son katı üçüncü kata göre daha alçaktır.

Anadolu Apartmanı

İkinci Uluslararası Sinema Tarihi Buluşması'nda 2000 yılında gösterilen Anadolu Apartmanı adlı kısa metrajlı film ödül kazanmıştır. Bu on dakikalık film Anadolu Apartmanı hakkında bilgiler vermektedir.

Anadolu Apartmanı

Cumhuriyet'in ilk senelerinde apartmanın ağaçlardan ve iki küçük havuzdan oluşan gösterişli bir bahçesi mevcutmuş. Bu bahçe 1960'larda Niyazi Gözümoğlu tarafından kiralanıp, düz bir beton zemin haline dönüştürüldükten sonra adıyla yazlık sinemaya çevrilmiş ve Gözümoğlu Sineması olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu sinema sayesinde Anadolu Apartmanı o dönemde herkes tarafından bilinir olmuştur. Uzun yıllar hizmet veren Gözümoğlu Sineması doksanlı yılların başında kapanmış ve otopark olarak kullanılmaya başlamıştır. (Bkz. Altmışlı Yıllarda İzmir Sinemaları)

Anadolu Apartmanı

İzmir'in o dönemdeki en gösterişli ve yüksek yapılarından biri olan apartman, hızlı apartmanlaşmanın başladığı 1970 yılı öncesine kadar, balkonlarından İzmir Körfezi'nin manzarası seyredilebilen bir binaymış.

Mustafa Nuri Devres
İşadamı Mustafa Nuri Devres ve eşi Aliye Hanım

Apartmanda oturan kişilerin genellikle burjuva tabir edilen ve ticaretle uğraşan, gelir seviyeleri ve kültür düzeyleri yüksek ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Apartmanda birçok bakan, milletvekili, gazeteci ve akademisyen oturmuştur. Daha çok batılı kültürü benimseyen ailelerin yerleştiği bu apartmanda, mülk sahibi olan Devres Ailesi, daireleri kiralamak isteyen insanları elemeden geçirmekteydi. Apartmanın bazı seçkin sakinleri Mahmut Esat Bozkurt, Samim Kocagöz, Rakım Erkutlu idi.

Anadolu Apartmanı

Apartman 2011 yılında, şu an mülkiyeti elinde bulunan Megapol İnşaat tarafından restore edilmeye başlamış ve 2013'te restorasyon tamamlanmıştır. Önce sinema ve sonra otopark olarak kullanılan karşısındaki alana yeni bir bina yapılmıştır. Bu bina halen sanat merkezi ve banka olarak hizmet vermektedir. Son olarak 2015 yılında giriş katına kafe açılan apartman tüm ihtişamıyla yaşamaya devam etmektedir.

Anadolu Apartmanı


Yorumlar - Yorum Yaz