İzmir'de Uğranması Gereken Beş Sokak

İZMİR’DE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN BEŞ SOKAK
Gökçe Kırtıloğlu

Gökçe KIRTILOĞLU

21 Mayıs 2016

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir, o dönemlerin izlerini taşıyan güzel sokaklarının yanı sıra birbirinden ilginç dükkânların bulunduğu modern yerleriyle de şehre gelenlerin keyifli vakit geçirebileceği bir cazibe merkezidir. Şehrin dört bir yanında bulunan bu renkli köşeleri ziyaret ettiğinizde, karşınıza çıkan tarihi evlerle geçmişe uzanan yolculuklar yapabilir ya da çayınızı kahvenizi yudumlayarak, sokakların büyülü atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Karataş'taki Dario Moreno Sokağı

İzmir’in görkemli manzarasını izleyebileceğiniz Tarihi Asansör’ün girişinde yer alan Dario Moreno Sokağı, ünlü sanatçı Dario Moreno’nun bir dönem yaşadığı evin bulunduğu yer olarak biliniyor. Eski adı Asansör Sokağı olan bu güzel sokağın içerisinde sağlı sollu sıralanan eski Rum evleri bulunuyor. Günümüzde her biri küçük ve sevimli kafelere dönüşen bu evler sokağa ayrı bir ruh katıyor.

Dario Moreno Sokağı, İzmir, Karataş

Mezarlıkbaşı'ndaki Havra Sokağı

Pek çok farklı dinden insanın bir arada yaşadığı bir hoşgörü şehri olarak anılan İzmir’in bu yönünü en çok hissedebileceğiniz yerlerden biri olan Havra Sokağı'nın etrafında oldukça eski ve bakımsız dokuz sinagog bulunuyor. Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın sonunda bulunan ve Yahudilerin İzmir’deki ilk yerleşim alanı olarak bilinen bu bölge, günümüzde sebze, meyve, peynir ve balık satın almak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olmuş durumdadır.

Havra Sokağı, Mezarlıkbaşı

Basmane'deki Oteller Sokağı

Basmane Tren İstasyonu civarında yer alan tarihi bir sokak olan Oteller Sokağı, her ne kadar son zamanlarda eski ruhunu kaybetse de geçmişin izlerini hala üzerinde taşıyor. Cumbalı eski otellerin yan yana sıralandığı bu sokak, belediyenin yaptığı restorasyon çalışmaları ile görünüşü biraz toparlansa da, buranın -özellikle gece saatlerinde- pek güvenli bir gezi noktası olmadığını unutmamak gerekiyor.

Oteller Sokağı, Basmane

Alsancak'taki Gül Sokak

İzmir’de kafeleri ve bin bir çeşit ürün bulabileceğiniz dükkanları ile ünlü Gül Sokak, trafiğe kapalı bir alan olduğu için alışveriş tutkunları için oldukça sevilen bir yer. Bu yerde alışveriş yaptıktan sonra yol boyunca sıralanan birbirinden güzel kafelerde günün yorgunluğunu atmanın tadı ise bambaşkadır.

Gül Sokak, Alsancak

Alsancak'taki Dantel Sokak

İzmir’in kalbi olarak anılan Alsancak’ta yer alan Dantel Sokak, küçük ama renkli duruşu ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Her gün binlerce insanın yürüdüğü Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde bulunan Dantel Sokak’ta ev kadınları ve üniversite öğrencilerinin yaptığı el işi kıyafet ve aksesuarlar satılıyor.

Dantel Sokak, Alsancak

İzmir’de herkesin bildiği turistik yerlerin yanı sıra bu güzel köşeleri de gezerek, şehrin farklı yönleriyle tanışabilirsiniz. Her adımından ayrı bir tat alacağınız bu küçük sokak turları ile İzmir’in güzelliklerini daha yakından göreceksiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz