Amazon Kraliçesi Smyrna

AMAZON KRALİÇESİ SMYRNA’NIN ŞEHRİ
Cüneyt Sadıç

Cüneyt Sadıç

csadic@destinationsforever.com

9 Ocak 2018

(milliyet.com.tr'den alıntı)


Türkiye’de herkesin bir gün göçmek için can attığı, hakkında en çok konuşulan yerdir İzmir. Mesela sorun yoldan geçen birine İzmir’i. Gitmemiştir belki ama bilir kızlarını, Kemeraltı’nı, Kordonboyu’nu, simite "gevrek", çekirdeğe "çiğdem" dediklerini. Bir tek Karşıyaka karşı çıkar İzmirli olmaya. O da dayanamaz “otuz beş buçuk” der kendine.

Dünyanın en kozmopolit kentlerinden biridir İzmir. Yüzyıllar boyunca yedi düvelden gelenin bir daha gidemediği, yerleştiği yerdir burası. Geleni bozar, kendine uydurur ama kendisi bozulmaz. Bu yüzden midir, bilinmez, içi dışı güzeldir insanının. Attila İlhan, Ayhan Işık, Gönül Yazar, Hüsnü Özyeğin, Metin Oktay, Tan Sağtürk, Tanju Okan ve daha nice başarılı sanatçı, işadamı, sporcu çıkarmıştır bağrından. Kızlarının güzel oldukları ise tescillidir; güzellik yarışmalarının kazananlarına bakmak yeterlidir.

Amazonların Kraliçesi Smyrna

İstanbul gibi dişidir İzmir de! Farkı savaşçı olmasındandır bu kadının; genlerindedir savaşçılık. Adını bundan 3500 yıl önce dev atlarıyla Doğu Karadeniz’deki Themiskyra’dan gelip, Kadifekale eteklerinden tozu dumana katarak Meles Çayı kıyılarına inen, daha iyi yay çekebilmek için küçük yaşta sağ memelerini kestiren, kalkan ve mızraklı, adaleli sırım gibi vücutlara sahip, yanık yüzlü, uzun saçlı kadın savaşçılar olan Amazonların kraliçesi Smyrna’dan almıştır. Herodot’tan Halikarnas Balıkçısı’na kadar tüm yazarlar bu savaşçı kadınların dişiliklerini şehrin harcına kattıkları konusunda hemfikirdirler.

Şehr-i İzmir’i Keşfe Çıkın

Türkiye’nin üç büyüğünden biridir İzmir. Ama neredeyse herkesin hemfikir olduğu üzere en medenisi, bakımlısı ve renklisidir. Özel ve de güzel oldukları, binlerce yıl önce antik dönemin ünlü tarihçisi Herodot’un “Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular.” ifadesiyle tescil edilmiştir. Şairlerin ustası Homeros’un da doğduğu İzmir, tarih boyunca çağdaştır, gelişmiştir. Ama daha da önemlisi bir kültür, sanat ve bilim merkezidir. Antik dünyanın yedi harikasından biri Artemis Tapınağı, hemen yanı başında Efes’tedir. Aynen Bergama’daki antik çağın ünlü tıp merkezi Asklepion gibi.

Kordon'da bir yürüyüş yapın, Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi önünde bir fotoğraf çektirin, Kemeraltı’nın sokaklarında kaybolun, Kızlarağası Hanı’nda bir yorgunluk kahvesi için. Sonra güzel bir İzmir manzarası için Ayhan Işık’ın doğduğu evin önünden geçerek Asansör’e gidin. Asansör’ün olduğu sokağın adı tanıdık gelecek bazılarınız için: Dario Moreno. Deniz ve Mehtap’ı dinleyin. Dario Moreno Sokağı’ndan yukarı çıktığınızda bırakın ruhunuzu, dinlensin İzmir’in dinginliğinde.

Üçkuyular’dan Karşıyaka’ya feribotla geçin. İstanbul’un Beşiktaş’ı, Galatasaray’ı, Fenerbahçe’si varsa, İzmir’in Karşıyaka’sı ve Göztepe’si var. Maça gidin, eğer yakalarsanız. Buralara kadar gelmişken İzmir'in çevresini de gezmemek olmaz. Bir gününüzü Tire’ye ayırın. Hem tarihte kaybolun, hem de ünlü pazarını gezin. Urla’ya uğrayın ve bir kahve için. Efes’i gezin, Selçuk’ta çöp şişin tadına varın.

Görülmesi Gereken Yerler

Smyrna (Tepekule, Bayraklı)

Kadifekale

Agora

Saat Kulesi

Hasan Tahsin Heykeli

Konak Yalı Camii

Kemeraltı

Kızlarağası Hanı

Abacıoğlu Hanı

Mirkelamoğlu Hanı

Büyük Karaosmanoğlu Hanı

Havra Sokağı

Beit-İllel Sinagogu

Milli Kütüphane

Devlet Opera ve Bale Binası

Arkeoloji Müzesi

Etnografya Müzesi

Atatürk Müzesi

Aziz Polikarp

Hisar Camii

Asansör

Bet İsrail Sinagogu

Dario Moreno Sokağı

Aziz John Katedrali

Karşıyaka

Kültürpark

Yemek ve Eğlence

Kahvaltı için; Tarihi Kemeraltı Börekçisi, boyozun tadına bakmak isterseniz Alsancak Dostlar Fırını ve tabii ki Sevinç ve Reyhan pastanelerini,

Öğlen için; Kemeraltı’nda Köfteci Mehmet, Çankaya’da Uğur Lokantası, Konak’ta Bizim Lokanta’yı,

Akşam için; Yenişehir’deki Tulumbalı, Eşrefpaşa ve Kahramanlar’daki Dargeçit Meyhanelerini,

Bir köşeye not alıverin. Pişman olmazsınız.

Nerede Kalalım?

İzmir’de her zevke, her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur. Ama ‘her yere rahat ulaşayım’ diyorsanız, Konak ya da Alsancak’ta kalın. Eskinin Büyük Efes’i, şimdinin Swissotel İzmir’i, Mövenpick, Ege Palas ve Zeniva severek kaldığım yerlerdendir.


Yorumlar - Yorum Yaz