İzmir'e İzmirli Sahip Çıkmalı

İZMİR'E İZMİRLİ SAHİP ÇIKMALI
Şenay Düdek

Şenay DÜDEK

26 Aralık 2009

Pazar günü güzel bir tesadüf üç ayrı gazetede dört ünlü ismin İzmir’i öven çok ama çok güzel sözleri, düşünceleri vardı.

Avrupa Yakası ile tanıdığımız ve sevdiğimiz gazeteci Gülse Birsel, gazeteci-yazar Hıncal Uluç ve sohbetinden, dostluğundan büyük keyif aldığım Müjdat Gezen ile arkadaşım gazeteci-yazar sevgili Ahmet Hakan.

Aşağı yukarı dördü de İzmir’in en medeni, en batılı (!), İstanbul’dan sonra yaşayacakları tek şehir olduğunu söylemişler. Müjdat Ağabey biraz daha ileri giderek, İstanbul’u kaypak, İzmir’i daha delikanlı bulduğunu belirtmiş. İzmir için canını verebilecek olan ben, ne yazık ki aynı düşüncede değilim. Kendimi ve bazı dostlarımı tenzih ederim. Bana her yerde kucak açan İzmir halkını da! Niye mi?

İzmir’e İzmirli sahip çıkmıyor. Fesatlık, kıskançlık diz boyu. Kaypaklık had safhada. Tembellik zirvede. Başarılı insanlara karşı bir hınç var. Özellikle medyadan tutun da, siyasetçi ve iş adamına varıncaya kadar herkes için geçerli bu söylediklerim. Kimileri koltuk sevdasında, çıkar peşinde. Arkadaşlık, dostluk yok, dedikodu çok. Niye mi böyle düşünüyorum?

Benim gençliğimde İzmir’de çıkan pek çok bölgesel gazete vardı. Yeni Asır, Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Gazete Ege anımsadıklarım. Yine Tarişbank, Yaşarbank, Egebank, Tütünbank gibi bankalar ve birçok da holding, iş adamı, sanayici vardı. Çimentaş, BMC, İzmir Yün, Alpaslan Beşikçioğlu ve adını anımsayamadığım bir sürü Levanten iş adamı.

Kaçan kaçana!

Şimdi nerede? Kipa’yı kuran yüz iş adamı sidik yarışından Kipa’yı İngilizlere sonunda sattılar. Rüzgar enerjisini 13 yıl önce ilk İzmirli iş adamları kurdu. ARES ne oldu? Kalan tek bir gazete var, Yeni Asır. Koskoca Mazhar Zorlu Holding yaşam savaşı veriyor. Şehri pislik götürüyor. Yıllardır davası süren Basmane’nin ortasında bir utanç abidesi olarak yer alan Dünya Ticaret Merkezi'nin, İstanbul’da Akmerkez yokken temelleri atılmıştı. İzmir’in gurur kaynağı olacaktı. Ne oldu? Fareler cirit atıyor içinde.

İyi şeyler yapmak isteyenlere çelme takılıyor. Gençlerimiz iş bulamadıkları için kaçıyor.

Kısacası, davulun sesi uzaktan hoş geliyor Ahmet, Gülse, Müjdat ve Hıncal Ağabey.

İzmir, artık bana göre yalnızca emekli kenti. Anladınız mı?


Yorumlar - Yorum Yaz