Gurbetçilik Zor Zenaat

GURBET SENDROMLARI

 gurbet elem hüzün ıstırap keder

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Geçen gün Virginia'daki evime çok yakın bir marketin temizlik malzemeleri satan reyonunda gözlerim yuvalarından fırlayacaktı. "Duru" yazıyordu. Hey Allahım! Öyle bir duygulandım ki, tarif edemem. Gurbet tam da budur işte. Elalemin marketinde Duru marka sabunu gördüğünde ağlayıverirsin!

KANADA

Yılbaşı gecesinde on bir çeşit yemek dururken, arkadaşımın yaptığı poğaçalara saldırdım. Neden mi? Türk usulü yapılmıştı! Son iki senedir de pantolonlarımı Banana Republic'ten alıyorum. Neden mi? Etiketlerinde "Made in Turkey" yazıyor! Eh, insan bu kadar uzun süre yurt dışında yaşayınca tuhaflaşıyor, duygusallaşıyor.

 gurbet elem hüzün ıstırap keder

İNGİLTERE

İşim gereği gittiğim otomobil mezarlığında Lassa marka bir kamyon lastiği gördüm ve oracıkta oturup sigara tüttürmeye başladım. Nasıl ağladığımı tahmin edemezsiniz!

SUUDİ ARABİSTAN

Manzara şu! Cidde'de alışveriş yaparak eve gelirsin. Birdenbire çığlık atarsın, çünkü etiketin bir yerinde "Made in Turkey" yazıyordur. Hele "Türk bakkalına salça gelmiş, yufka gelmiş vb." konuşmalar bitirir insanı. Hiçbir şey durduramaz seni o zaman. Koşarak o salçayı, yufkayı almaya gidersin.

 gurbet elem hüzün ıstırap keder

HOLLANDA

Otuz üç yıl Hollanda'da yaşadım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, insan gurbette tuhaf alışkanlıklar geliştiriyor. Mesela arabayla yolda giderken önüne bir Türk kamyonu mu çıkıyor? Nedensiz seviniveriyorsun. "Ne yapsam da ona Türk olduğumu anlatsam?" diyorsun. "Korna mı çalmalıyım, penceremi açıp ona el mi sallamalıyım?" Ya da "Kardeş, memleket neresi?" diye bağırmak istiyorsun. Hele hemşeriysen, kamyonun plakası da doğduğun yere aitse, gel keyfim gel!

HOLLANDA

Otoparkta duran bir Türk kamyonunun yanına yaklaştım ve çamurluklarına bakıp, "Bu çamur muhakkak Türkiye'nin çamurudur." diye elimi sürdüm. Biliyorum, saçma geliyor ama gurbet böyle yapıyor işte insanı!

YENİ ZELANDA

Size Yeni Zelanda'dan yazıyorum. Allah'a şükür ki burada Türk malları bulabiliyoruz. Özellikle Hazer Baba ve Şah Baba markalı lokumların ambalajları çok güzel. Ne var ki Türk lokumu ile alakaları olmadığı gibi bayat da oluyorlar. Bir alan, bir daha almıyor. Olan Türk lokumunun ününe oluyor. Buna üzülüyorum. Lütfen firmaları uyarın. Yabancılar aptal değil ki!

YENİ ZELANDA

Geçenlerde alışveriş yapıyordum. Türk olduğumu söyleyince, birisi koşup içeriden ne getirdi biliyor musunuz? Kalebodur karosu. Evinin banyosunu yeniliyormuş. "Bu marka çok kaliteli." dedi. Bir de büyük bir markette Aygaz marka gaz sobası gördüm. Hemen tezgahtara, "Bak, bunlar benim ülkemden geliyor." deyip aklım sıra hava attım.

gurbet elem hüzün ıstırap keder 

BREZİLYA

Sao Paulo'da yaşıyorum. Benim hastalığım da başka. Marketlerde Türkiye etiketli kayısı, kuru incir gibi ürünler görünce, eğri filan duruyorlarsa hemen düzeltiyorum. Ya da kutuları çaktırmadan öne alıyorum ki memleketimin ürünleri dikkati çeksin.

İSVEÇ

Geçenlerde konsoloslukta bir işim oldu. Tam kapısına geldiğimde, tabii ki Türk bayrağı sallanıyordu, içimden "Ey şanlı bayrağım, ne güzel dalgalanıyorsun." diye bir duygu geçti ve hüngür hüngür ağlamaya başladım. Kapıdaki koruma görevlilerine bile sarılıveresim geldi. Bunu Türkiye'de yaşayanlar anlamıyorlar işte. Anlatıyorum ama, "Amaaan, hadi yahu sen de!" diyorlar.

gurbet elem hüzün ıstırap keder 

FRANSA

Demek ki bu "Made in Turkey" sendromu yurt dışında yaşayan bütün Türklerde var. Eminim ki Türkiye'dekilere abartılı gelecektir ama bunu yaşamayanın anlaması çok zor, hatta imkansız. Hakikaten o etiketi görünce, sanki aile yadigarı bir eşyaymış gibi en basit ürünün değeri bile bin kat artıyor. Zamanında yurt dışına peynir götürenlere gülerken, şimdi "Ya bavuluma sığmazsa?" diye günler öncesinden yerini ayarlamaya başlıyorum.

gurbet elem hüzün ıstırap keder

MADAGASKAR

Madagaskar'da yaşayan bir Türküm. Diğer gurbetçilere dahi özlem duyuyorum. Halim o kadar vahim ki. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan pek çok dostum var ve her fırsatta onlara hakiki gurbetin oralar değil, buralar olduğunu söylüyorum. Benim için döneri hayal etmek bile imkansız. Burada en fazla açma, gözleme falan hayal edebiliyorsunuz.

 gurbet elem hüzün ıstırap keder

LÜKSEMBURG

Geçen gün Lüksemburg'daki Belçika süpermarketinde Gemlik zeytini gördüğümde ağlamaya başladım. Üstelik kapağında Türk bayrağı da vardı!

TÜRKİYE

Siz şimdi düşünebiliyor musunuz içi İtalyan zeytinyağları ve İtalyan konserve ve yiyecekleriyle dolu olan bir dükkanın önünden geçen bir İtalyan'ın heyecanlanacağını? Ben hiç sanmıyorum!

gurbet elem hüzün ıstırap keder  


Yorumlar - Yorum Yaz