Emeğin Değeri

EMEĞİN DEĞERİ

 evren uzay kainat

Hindistan'da ünlü bir ressam yaşıyormuş. "Renklerin ustası" anlamına gelen Ranga Celeri unvanını kazanan bu ressama halk "guru" (büyük usta) lakabını takmış.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raci resim eğitimini tamamlamış ve son bir resim yapıp ustasına sunarak, ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru,

- Sen artık ressam sayılırsın Raci. Senin resmini bundan sonra halk değerlendirmelidir.

Diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve görünen bir yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak insanlardan beğenmedikleri yerlere çarpı işareti koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Raci ustasının dediğini yapmış ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde resminin çarpılar içinde kaybolduğunu görerek çok üzülmüş. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kıpkırmızı bir haldeymiş.

Resmi alıp ustasına götürmüş ve çok üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve resim yapmayı bırakmamasını istemiş.

Raci yeni bir resim yapıp ustasına götürmüş. Ustası bu resmi de aynı meydana bırakmasını ama bu defa çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça bırakmasını, resmin yanına da insanların beğenmedikleri yerleri düzeltmelerini rica eden bir yazı koymasını istemiş.

Raci bunları aynen yapmış ve birkaç gün sonra meydana gittiğinde görmüş ki resme hiç dokunulmamış, ne fırçalar ve ne de boyalar hiç kullanılmamış.

Çok sevinen Raci koşarak ustasına gidip resme hiç dokunulmadığını açıkladığında ustası şunları söylemiş,

- Sevgili Raci. Birinci olayda, insanlara fırsat tanındığında ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında hiç resim yapmamış, resim sanatıyla ilgilenmemiş insanlar bile gelip senin resmini eleştirdiler.

- İkinci olayda ise insanlardan resimdeki hataları düzeltmelerini yani yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak ise eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuda düzeltme yapmaya kalkmadı, buna cesaret edemedi.

- Mesleğinde usta olman yetmez, aynı zamanda bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, senin ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın. Yaptığından haberi olmayan insanların gözünde senin emeğinin herhangi bir değeri yoktur, olamaz da.

- Sakın emeğini onun değerini bilmeyenlere sunma ve asla onlarla tartışma!


Yorumlar - Yorum Yaz