Mevlana ve Hacı Bektaş

MEVLANA VE HACI BEKTAŞ-I VELİ

Bir adam kötü yoldan para kazanıp kendisine bir inek satın alır. Bir zaman sonra yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için ineği Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergâhına götürüp bağışlamak  ister. Dergâha ulaşınca arzusunu Hacı Bektaş-ı Veli'ye anlatır ama Hacı Bektaş-ı Veli "helâl değildir" diyerek hayvanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevî dergâhına gider ve isteğini Mevlânâ'ya anlatır. Mevlânâ hayvanı kabul eder.

Adam aynı dileğini Hacı Bektaş-ı Veli'ye de anlattığını, ama onun ineği kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlânâ'ya bunun sebebini sorar.

Mevlânâ,

- Biz bir karga isek, Hacı Bektaş bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir, der.

Adam hiç üşenmeden kalkıp Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergâhına geri gider ve Mevlânâ'nın hediyeyi kabul ettiğini söyleyip, bunun hikmetini Hacı Bektaş-ı Veli'ye sorar.

Hacı Bektaş-ı Veli,

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlânâ'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu nedenle o senin hediyeni kabul etmiştir, der.

 

 

 Mevlana Türbesi

Mevlana: Doğumu 1207, Belh (Horasan); ölümü 1273, Konya


Hacı Bektaş Külliyesi

Hacı Bektaş-ı Veli: Doğumu 1209, Nişabur (Horasan); ölümü 1271, Nevşehir


Yorumlar - Yorum Yaz