Basmane Garajı

BASMANE'DEKİ ESKİ GARAJ

 Basmane Garajı - Basmane Otogar

Erdal ÖNAL

Mart 2009, Karşıyaka

Gecenin köründe yapılır mı bu? Uykumu açtın Vehbi. Tabii ki Basmane'deki eski garajın fotoğraflarından bahsediyorum. Nereden buldun bunları? Ne güzel fotoğraflar! Ellerine sağlık.

Hatırladıklarının çoğuna katılıyorum ama bence bu fotoğraf 1960'lara ait. Evet, ön bölümden uzak yol otobüsleri kalkardı. Onlara ayrılan alan çok dardı. Orada da görülüyor zaten. Sebebi de, Ankara ve İstanbul yolculuğu denince herkesin aklına trenden başka şey gelmezdi ki! Bütün İstanbul yolculukları Bandırma'ya kadar trenle, ondan sonrası aktarma yapılarak gemi ile devam ederdi.

Otobüs yazıhaneleri yalnız benzin istasyonun arkasına gelen bölümde değildi. Sol tarafta görülen sıra sıra dükkânların arka yüzü de otobüs yazıhanesi idi.

O zamanlarda 130 kilometrelik Söke'ye üç buçuk saatte, 140 kilometrelik Kırkağaç'a dört saatte gidilirdi. Yollar da yol olsa! Arabaların içi benzin kokar, yolcuların yarısının otobüse biner binmez midesi bulanmaya başlardı. Onun için de garajda özel olarak nane şekeri ile kekik suyu satıcıları vardı.

Peron anlayışı vardı. Ama kapalı kısımda idi. Beton direklerin arasına iki otobüs girerdi. Girişte sağda en dipte Söke otobüslerinin peronu vardı. Otobüslerin çoğu Magirus-Deutz idi. Oval biçimli burun kısmında rokete benzer logosu vardı. Aynı şimdiki gibi otobüslerin ön camına gideceği şehrin adı yazılırdı ama çoğu mukavva veya karton üzerine idi.

Çok iyi hatırlıyorum, 1960'ların başında pek çok otobüs burnundan, kolla çalıştırılırdı. O zamanlar taşra esnafı İzmir'e mal almaya geldiğinden, giderken bagajların tamamı otobüsün üstüne urganlarla bağlanırdı.

Manisa yönüne gidilirken Sabuncubeli virajlarıyla Kuşadası’ndan çıktıktan sonra başlayan virajlar ve rampalar en fazla yirmi kilometre süratle geçilir, yolcuların çoğu mide bulantısından bayılacak gibi olurdu. O zamanlar naylon torba da olmadığından, herkes yanında kese kâğıdı bulundururdu. Çok sık benzin istasyonu olmadığından da, istek olursa şoför otobüsü sağa çekerek hacet molası verirdi.

Söke'ye giden otobüsler (galiba firmanın adı Elbirlik) Yandım Çavuş'ta (şimdiki Pamukkale tesislerinin karşısında bir yerde) çöp şiş molası verirdi. Çöp şiş olacak kuzular tek katlı derme çatma kerpiç binanın arkasındaki ağılda şiş olma sıralarını beklerdi. Ama çöp şiş de o zamanlar çöp şişti. İçecek olarak ayranla çaydan başka seçenek yoktu.

  Basmane Garajı - Basmane Otogar


Yorumlar - Yorum Yaz