Yeni Başlayanlar İçin İzmir /2

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İZMİR

İzmir Gezi Rehberi - İzmir Haritası 

1)        Eğer üniversite okumak için İzmir'e geldiyseniz ve sınıf arkadaşlarınızdan biri İzmirliyse üniversite hayatınız harika geçebilir. Çünkü İzmir'in yerlilerinin en fazla bir saat uzaklıkta yazlıkları vardır. Yaz mevsimine doğru 6-7 kişi bir arabaya doluşulup yazlığa gidilir ve keyifli anlar geçirilir.

2)       Bornova'da öğrenciyseniz, Küçükpark'taki unlu mamul mekânları fena değildir. Fiyatları makuldür ama çok kalabalık olur. Bornova, kira haricinde pahalı bir yer değildir.

3)       Uçakla gelecekseniz, Gaziemir'den Karşıyaka'ya gidinceye kadar geçecek sürede, İzmir otogarından Balıkesir'e ulaşmış olursunuz.

4)       Bornova'da oturuyorsanız, Manisa şehrine gitmek Narlıdere semtine gitmekten daha kısa sürer.

5)       Acele etmeyin. Bu şehir acele edenleri sevmez. Dükkânlar geç açılır ama gece geç saatlere kadar açık kalır. Bazı esnaf öğleden sonra günün hasılatını yeterli bulup dükkânını kapatarak bir yerlere demlenmeye gider.

6)       Ankara'dan geldiyseniz sokakta insanların devamlı gülümseyen yüzlerini yadırgamayın. "Acaba fermuarım mı açık?" diye tedirgin olmayın. İzmir gülen ve gülümseyen insanların şehridir. Siz de en kısa zamanda gülümsemeye alışın.

7)       İzmir yazları hamam gibi olur. Yanınızda sık sık değiştirmek için tişört bulundurun. İzmir kışları kısa bir süre çok soğuk yapar.

8)       Yazın İzmir'de balkonlar evlerin en muteber yerleridir. Çünkü duş aldıktan sonra banyodan çıkıncaya kadar kurursunuz.

9)       Yazın bütün gün cayır cayır yanarsınız. Akşamüstü imbat rüzgârıyla bir nebze olsun rahatlarsınız. Özellikle sahile yakın yerlerde akşamları esinti eksik olmaz.

10)     İzmir yazın boşalır, trafik rahatlar. Çünkü çoğu İzmirlinin yazlığı vardır. Karşıyakalılar Foça civarında yer edinmişlerdir. Diğer İzmirliler yaz aylarını Çeşme, Özdere, Ürkmez, Kuşadası, Mordoğan, Karaburun, Seferihisar, Didim'deki yazlıklarında geçirirler.

11)      Hiç koşuşturmayın, hep yürüyün.

12)     Otobüslerde ve diğer bazı yerlerde "Piriştina, kalbimizdesin." yazısını görünce, Kosova'nın Piriştina'sı zannetmeyin. Kastedilen merhum belediye başkanı Ahmet Piriştina'dır.

13)     İnsanlar genelde huzurlu araba kullanırlar. Trafikte birbirleriyle kavga edenler azdır. Yolda hata yaparsanız biri "Bilader napıyon?" der, kaşlarını çatar, kızacak gibi yapar. Sonra gülümsemeyle karışık bir "Cık cık" çekerek oradan uzaklaşır.

14)     Bir kez Karşıyaka maçına gidip taraftar nasıl olurmuş, görün. Etkileyici bir hava yaratırlar. Özellikle Atatürk spor salonunda Karşıyaka-Fenerbahçe basket maçlarında muazzam bir atmosfer oluştururlar. Basketbolu iyi bilirler. İstanbul'daki gibi basket maçlarına futbol seyircisi gelmez.

15)     İzmir bir basketbol şehridir. Çok sayıda basketbolsevere rastlarsınız. Basketbol maçlarında salonlar her zaman dolar. Bir basketsever iseniz, İzmir tercih etmeniz gereken bir şehirdir. Basketbolun lokomotifi de Karşıyaka'dır.

16)     Kızınca İzmirlilerin asfalyaları atar. Şaşırmayın. (Asfalya Rumca sigorta, güvence demektir.)

17)     Alsancak Limanı civarında bir sürü salaş yapının arasında Arkas Holding binasını görünce şaşırmayın. Fiyakalı bir yerdir. Otobüsle önünden geçerken otobüsünüz yukarı katlarının hizasından geçer. Yemek vakti ise akvaryumdaki balıklar misali Arkas çalışanlarını görürsünüz. Şirketin sahibi Lucien Arkas'tır. Denizcilik Odası Başkanı da Geza Dolough'dur. Onlar Türk vatandaşı levantenlerdir. Şehre damgasını vurmuş bir levanten kültürü vardır.

18)     Metro ile Atatürk stadına gidecekseniz, Stadyum durağında inmeyin. Halkapınar durağında inin. Daha yakın oluyor.

19)     İzmir'e indiğinizde ilk gördüğünüz bayana hayran hayran bakmayın. İzmir'de çok vardır onlardan. Alışın.

20)    Sıcaklarda dekolte bayanlara aval aval bakmayın. Şayet bakarsanız onlar da size tuhaf tuhaf bakarlar. İzmir'de çoğunlukla yazın, ama her mevsim "Bayanlar arası dekolte yarışması mı var acaba?" dediğiniz olur.

21)     İzmir'de çok sayıda Balkan kökenli insan yaşar. Bazı erkeklerin ve kızların çok uzun boylu olmasına şaşırmayın. Özellikle Çamdibi semtinde kendinizi Üsküp, Gümülcine, Piriştina, Filibe gibi bir şehirde hissedebilirsiniz. Kahvehanelerde renkli gözlü, uzun boylu, limon gibi sarı insanların "Bre more, Asan astaneye gitti mi?" türünden konuşmalara şahit olursunuz. Konuşmalarında "h" arfi yutulur.

22)    Adında bir şehir ya da semt adı olmayan nadir kulüplerden biridir Altay. Az sayıdaki taraftarı Büyük Altay der takımına. Maçlarına gitmek zevklidir. Pek taşkınlık olmaz. Bazı yaşlı amcalar bir yandan sohbet edip mazinin Büyük Altay'ını konuşurlar, bir yandan da tenis maçı seyreder gibi maçı izlerler. Altay kulübüne bazı gayrı Müslimler üyedir. Yönetimde seçkin insanlar vardır. Alsancak, Kahramanlar gibi seçkin muhitler ve Limontepe gibi birkaç gecekondu muhitindekiler desteklerler. Birkaç zengin İzmirli ailenin desteğiyle ayakta durmaktadır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in kalecilik yaptığı, Mustafa Denizli'nin yetiştiği, İstanbul'a çok sayıda oyuncu göndermiş bir kulüptür. Fenerbahçe eski başkanlarından Şükrü Saraçoğlu Altay'ın da başkanlığını yapmıştır.

23)    Hızla küme düşen Göztepe'nin, Asansör civarından başlayıp, Üçkuyular'a kadar uzanan hat boyunca taraftarı bulunur. Özellikle Güzelyalı ve Göztepe semtlerinde yoğunlaşmışlardır. Taraftarları 1960'lı yılların efsane takımından bahsederler. Avrupa Kupalarında ilk yarı finali oynamalarıyla övünürler. Karşıyaka'dan ve KSK'den (Karşıyaka Spor Kulübü) nefret ederler. "Göz göz göztepe" şeklinde tezahürat ederler. 1980 yılında dünyada ilk defa bir ikinci lig maçında seyirci rekoruna Karşıyaka ile birlikte imza atmışlar ve 80 bin seyirciyi Atatürk stadına toplamışlardır. İstanbul'un üç büyük takımının deplâsmanda Trabzon'la beraber seyirci üstünlüğü kuramadığı iki takımdan biridir.

24)    Karşıyaka, basketbol şubesiyle ön planda olan bir kulüptür. Hamisi Yaşar Holding'dir. "Kaf kaf kaf, sin sin sin, kaf sin kaf sin kaf" şeklinde tezahüratı vardır. Futbol dışında, yelken gibi çok sayıda branşta faaliyet gösterir. Taraftarları "Biz İzmirli değil, Karşıyakalıyız." derler ve "35 buçuk" plakası taşıdıklarını söylerler. Buna karşılık Göztepeliler "tam 35" olduklarını söyleyip, "Biz İzmir çocuğuyuz. Ya siz?" sloganını kullanırlar.

25)    Altınordu kulübü özellikle Basmane, Tilkilik, Namazgâh gibi İzmir'in “gâvur İzmir” olarak anıldığı yıllarda Türklerin yoğun olduğu mahallelerde kurulmuş ve sevilmiştir. Halen basketbol şubesi olmasa da, basketbol liginin ilk şampiyonu Altınordu'dur.

26)    Eşrefpaşa, Üçyol, Hatay, Yağhaneler semtlerinin kulübü İzmirspor'dur. Alt yapısı ve mülkleriyle güçlü olarak bilinir.

27)    Bucaspor, Buca semtinde kendi yağıyla kavrulan bir kulüptür. Sarı kırmızılı Göztepe, siyah beyazlı Altay'dan sonra sarı lacivertli Bucaspor İstanbul'un üç büyüklerinin İzmir'deki muadil tamamlayıcısı gibidir. İzmir'de soyadları kulüp adı taşıyan bazı değerli şahsiyetler vardır. Vahap Özaltay, Sait Altınordu, Fuat Göztepe gibi.

28)    Dokuz Eylül Üniversitesi'nin bazı bölümleri Ege Üniversitesi kampüsü içindedir. Ege Üniversitesi Hastanesi Romanyada'ki diktatör Çavuşesku'nun yaptırdığı görkemli sarayı andırır. Çok büyüktür. İçinde kaybolursunuz.

29)    İzmirliler kendilerini çağdaş, ilerici ve batılı olarak görürler. Türkiye'nin batıya açılan kapısı, batıya dönük yüzü falan denir İzmir için. Entel dantel insanı çoktur yani.

30)    İzmirlilerin bir kısmı “gâvur İzmir” lafından rahatsız olur. Bir kısmı da "Dinime küfreden bari Müslüman olsa" deyip güler, geçer. Umursamaz.

31)     Üçüncü büyük şehir olmakla övünülür. Sonra da "Süper Lig'de bir İzmir takımının olmaması üçüncü büyük şehre yakışıyor mu?" diye hayıflanılır.

32)    İzmir'de çok sayıda emekli insan yaşar. Pek çoğu emekli devlet memuru ve işçisidir. Özellikle emekli askerler ve öğretmenler yoğundur. Konak ve Üçyol istikametinden batı yönüne doğru otobüsle giderken duraklarda bekleyen bir yığın emekliye rastlarsınız. Keza Bornova ve Karşıyaka da emekli cenneti yerlerdir. Ülkede olup bitenlere kendilerine has bir tutuculuk sergilerler, "Bizler Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in çocuklarıyız." derler.

33)    Başta Bornova olmak üzere Alsancak, Karşıyaka ve Buca'da geniş bahçeli çok sayıda levanten köşküne rastlarsınız. Bir kısmının içinde artık insan yaşamaz. Bazılarının içinde yaşlı gayrı Müslim vatandaşlarımız yaşar. Onlar mazinin zengin iş adamları ve Avrupalı tarım ürünü tacirleridir.

34)    Çeşme'ye gitmeyi ihmal etmeyin. Çeşme'ye gittiğinizde Çeşme kumrusu ve Rumeli Pastanesi'nde sakızlı dondurma yemeyi unutmayın. Yakın yerlerinde çok güzel plajları vardır. Alaçatı'yı gezin.

35)    Üniversite kampüslerinde stant kurup gezi düzenleyenlerin gezileri hem ucuzdur, hem de güzeldir. Katılmaya bakın. Bahar döneminde vizelerden sonra tezgâhlarını açmaya başlarlar.

36)    Yılbaşı biletinizi Kemeraltı girişindeki sağ taraftaki biletçiden alın (nedendir, bilmiyorum).

37)    Türkiye'nin en büyük bölge gazetesi olan Yeni Asır İzmir'de çıkar. Ülkemizin yaşayan en eski gazetesidir. Yirminci yüzyılın başında Selanik'te çıkmaya başlamıştır.

38)    Türkiye'de ilk futbol maçı Bornova'da, Papazın Bahçesi'nde iki Rum mahallesi arasında oynanmıştır. Fakat İzmir'e futbolu İngiliz levantenler getirmiştir. Yine Türkiye'de ilk atletizm müsabakası da Bornova'da yapılmıştır.

39)    Türkiye'de ilk demiryolu hattı İzmir'den başlamış, ilk tren istasyonu İzmir'e yapılmıştır.

40)    İzmir camiler değil, kiliseler ve havralar şehridir. Şehirde eskisi kadar olmasa da bir miktar Musevi vatandaş yaşar. Çoğu Kemeraltı'nda esnaf, doktor, dişçi falandır.

41)     En yüksek bina Hilton'dur.

42)    Kimileri Güzel İzmir der. Bu sıfatın burada yaşayan Rumlar tarafından konulduğu rivayet edilir. (Şehirde en fazla nüfusu uzun yıllar Rumlar oluşturmuştur. Onlar İzmir'i bir kraliçeye, Bornova'yı da bu kraliçenin tacına benzetirlermiş.)

43)    Fırsat bulursanız yakındaki İzmir köylerine gidin. Köylülerle sohbet edip Ege şivesini dinleyin; "geliveedim" (geliverdim), "gidiveedim" (gidiverdim), "neediyon usen" (ne yapıyorsun Hüseyin) gibi cümleleri duyun. Selçuk ilçesinin Şirince köyüne gidin. Şarap evlerini gezin. Gözleme yemeyi de ihmal etmeyin.

44)    Eski itfaiye binası Ahmet Piriştina Müzesi oldu. Gidip gezin. Bina arkasındaki lokantadan İzmir yemeklerini uygun fiyata yiyebilirsiniz.

45)    Şehirde çok sayıda Girit mübadili aile yaşar. İzmir pazarlarında envai çeşit otun satıldığını görürsünüz. "Giritlinin geçtiği yerde ot bitmez." lafını duyarsınız. Giritliler otlardan birbirinden ilginç, lezzetli ve dahası sağlıklı yemekler yaparlar. Ah ah! Sade suya tirit, elden gitti Girit.

46)    İzmir köfteler diyarıdır. İzmir, Tire, Ödemiş, Kosova köfteleri meşhurdur. Kemeraltı'ndaki esnaf lokantalarında İzmir köfte ve kokoreç yiyin.

47)    Hakiki Koç ve Pamukkale firmalarının merkezleri İzmir'dedir. Otogar Bornova'dadır.

48)    İzmir fuarlar şehridir. Kültürpark'ta yıl boyunca pek çok sektörün fuarı yapılır. Ama en ünlüsü ve büyüğü ağustos ayının son haftası başlayıp eylül ayının ikinci haftasına kadar süren İzmir Fuarı'dır. Giriş ücretsizdir. Sadece İzmirliler değil, çevre il ve ilçelerden de çok sayıda ziyaretçi akın eder. Otomotiv stantları ile ikram ve hediye dağıtan stantlar yoğun ilgi görür.

49)    İnciraltı'nda Özdilek Alışveriş Merkezi'nin orada bir savaş gemisi ve denizaltı, müze olarak hizmet vermektedir. Meraklıysanız gidip ücretsiz gezebilirsiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz