Yeni Başlayanlar İçin İzmir /1

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İZMİR
İzmir Gezi Rehberi - İzmir Haritası

 

1)        Özellikle İstanbul'dan geldiyseniz, bu şehirde insanların birine çarptıklarında özür dilediklerini hatırlayın. Sabahları "günaydın", akşamları "iyi akşamlar", gün genelindeyse "iyi günler" diyerek güler yüz gösterirler. "Teşekkür ederim" de sık duyacağınız sözlerden biri olacaktır.

2)       Boyozun ne olduğunu hemen kavrayın ve evinize yakın bir boyozcu öğrenin.

3)       Daha önceden yediğiniz, adı kumru olan sandviçlerin hepsinin berbat olduğunu kabul edin. Zira İzmir'deki kumruyu İzmir'den başka hiçbir yerde yiyemezsiniz.

4)       Sandviç, yarım ekmeğe köfte ve benzeri yiyecekleri herkesin ortasında çekinmeden yiyebilirsiniz. Kimse size dönüp de "vay kâfir" demez.

5)       Simit değil “gevrek”, çekirdek değil “çiğdem”, mısır değil “darı”, beyaz leblebi değil “nohut” vardır. Hemen ezberlemeye bakın.

6)       Eğer bugüne kadar kullandığınız en teknolojik kart akbil ise, otobüse binmeden önce kent-kart kullanmayı mutlaka öğrenin. Köyden indim şehre misalini yaşamayın.

7)       İstanbul'dan geldiyseniz, burada da karşı kavramı vardır. Şaşırmayın.

8)       Zinhar Güzelyalı'da KSK (Karşıyaka Spor Kulübü), Karşıyaka Çarşısı'nda Göztepe atkısı ile dolaşmayın.

9)       Kordon'da arabanızla dolaşırken kolunuzu camdan sarkıtmayın. Kıro damgasını yersiniz.

10)     Sakın Kemeraltı'nın yan sokaklarına arabayla girmeye çalışmayın. Üşenmeden otopark ücretini ödeyin.

11)      Tarihi Asansör ile yukarıya çıkıp Körfez manzarasının tadını çıkarın.

12)     Pasaport Kıraathanesi'nde mutlaka bir akşamüstü çayı için.

13)     Bu şehirde Flaman (Hollanda) Protestan Kilisesi dahi vardır. Şaşırmayın ve gayrı Müslimlerin çokluğuna alışın.

14)     Birilerine adres sormak için çekinmeyin. İzmir'de iyi insanlar yaşar. Onlara sorun. Hatta sizi gideceğiniz yere kadar bile bırakabilirler.

15)     Çay içilip, kuşlara gevrek atılabilen vapurlara binin ve karşıya geçin.

16)     Kemeraltı'nda geçirilecek bir günde açlığınızı, tarihî Kemeraltı Börekçisi'nde su böreği yiyerek ziyafete dönüştürün. Hemen az ilerisinde bulunan Sefer Usta'nın henüz ülkede nam salmamışken işlettiği tarihi, ufacık dükkânda yiyeceğiniz kazandibi ile öğününüzü tamamlamayı unutmayın.

17)     Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde dolaşırken sağa sola, küçük sokaklara girin. Eski evleri, enteresan balkonları görün.

18)     Genelde taksi şoförleri çok kibardır. Şaşırmayın.

19)     Yağışsız ve aşırı sıcak olmayan bir havada Karşıyaka-Bostanlı arasını yürüyün. Bir hafta tatil yapmış gibi hissedersiniz kendinizi.

20)    İstanbul'dan geldiyseniz Bostanlı ve Bostancı isimlerini karıştırmayın.

21)     Ege Üniversitesi'nde okuyacaksanız, "İzmir sıcak yerdir, soğuk olmaz." laflarına kanmayın. Bornova'da öyle soğuklar olur ki, ilikleriniz donar. Neyse ki kısa sürer.

22)    İzmirliler hakkında söylenenlerden ürkmeyin. Kıyı çocuklarıdır onlar. Samimi, rahat ve dobra insanlardır. Yaşadıkça İzmir'in huzuru siner içinize.

23)    Böcek fobiniz varsa bu fobinizden çabuk kurtulmaya bakın. Çünkü İzmir'de her tür ve ebatta eklembacaklıyı görme ihtimali vardır.

24)    İstanbul'dan gelenler İzmir'in küçüklüğüne burun kıvırmayıp şehrin dokusuna, kültürüne nüfuz etmeye çalışsınlar. Hiç de küçük olmadığını fark edeceklerdir.

25)    Mutlaka Bornova Çicekliköy'de piknik yapın. Sabuncubeli mevkiinden ve Belkahve'den Atatürk ile beraber şehre yüksekten bakın.

26)    Kaliteli mekân bakımından gözünüz açık olsun. Çünkü İzmirli işletmeciler reklamı pek sevmezler, müşteriler kendilerini bulsun isterler.

27)    Sokak numaralarını takip ederek aradığınız yeri bulamayabilirsiniz. Şaşırmayın. 206 sokağın hemen paralelindeki sokakta "2510 Sokak" tabelası olabilir.

28)    Bir vapur dolusu Göztepe ya da Karşıyaka taraftarının bir maç sonrası haykırarak iskeleye gelmesine şaşırmayın. Dahası, korkmayın. Zararları yoktur. Bazı mekânlara bayrak asarlar. Birkaç duvarı boyarlar.

29)    İnsanların yardımseverliğine alışın. Otobüste sizin yerinize kent-kart kullanan kişiler, karşılığında verdiğiniz parayı kabul etmezlerse ısrar etmeyin.

30)    Foça denildiğinde "Hangisi?" diye sormayın. O, Eski Foça'dır. Gidin ve sahilinde güneş batarken bir şeyler için.

31)     Susuzdede'nin yerini soran çocuklardan uzak durun. Muhtemelen yankesicidirler.

32)    Kadifekale, Ballıkuyu taraflarına tek başınıza gitmeyin. Mümkünse hiç gitmeyin.

33)    Teleferik'e gidin. Sonra İnciraltı'na geçip Kır Kahvesi'nde bir çay için.

34)    Urla'ya gidin. Nobel ödüllü Yorgo Seferis'in, unutulmaz ses Tanju Okan'ın evlerini göreceksiniz. Ünlü edebiyatçımız Necati Cumalı'nın evi de oradadır. Urla İskelesi'nde yürümeyi de ihmal etmeyin.

35)    Bazı İzmir milletvekillerinin İzmirli olmadıklarına şaşırmayın. Onların bir kısmı "çantacı" diye tabir edilen ve genel başkanlarının atadığı, İzmir'in yolu neresidir, bilmeyen insanlardır. Seçildikten sonra İzmir'in değil, kendi şehirlerinin temsilcileri gibi çalışırlar. Belediye yatırımları dışında, Ankara'nın pek yatırım yapmamasına hayret etmeyin yani.

36)    Sokakta yürürken bir kuyruk görürseniz, dalın o kuyruğa. Siz de sıraya girin. Lokma dökülüyordur. Yüzsüzlük edip iki tabak isteyin. Terslenmez, yadırganmazsınız.

37)    İzmir'de Yunan'ın nasıl denize döküldüğünü merak ediyorsanız Karşıyaka İskelesi civarında "göz göz göz" veya Göztepe İskelesi civarında "kaf kaf kaf" diye bağırın.

38)    Alsancak Sevinç Pastanesi ve Konak'taki Yeni Karamürsel, ta Bizans döneminden beri buluşma noktasıdır. Büyük İskender'in yavuklusuyla burada buluştuğu anlatılır.

39)    Hisarönü'nde Cin Ali'nin dürümlerini yiyin. Oradan çıkıp Kızlarağası Hanı'na girin ve vitrinleri seyredin.

40)    Bornova'da oturacaksanız, piyasa akşamları Küçükpark'ta yapılır. Haberiniz olsun.

41)     Topçu'nun yerine gidip çöp şiş yiyin.

42)    Alsancak'ta ve Kordon'da uzun saatler yürüyün. Yorulunca bir yere girip bir şeyler için. Sonra bir daha yürüyün. İyi gelir.

43)    Konak Pier'i bir alışveriş merkezinden ziyade bir tarihi eser gibi gezin. En ucuna gidip denizi seyredin.

44)    Fuar dönemi olmasa bile arada bir Kültürpark'a gidin. Yeşillikler arasında dolaşın. Rahatlarsınız. Lunapark'a gidin. Dönme dolaba binin. Bangır bangır çalan müzik eşliğinde İzmir'e tepeden bakın.

45)    Şehir merkezinde arabayla dolaşmaya çalışmayın. Park sorunu yaşarsınız. Pek çok yere yaya olarak gidebilirsiniz.

46)    İzmir'i mümkün olduğunca başka şehirlerle kıyaslamayın, kategori dışı olarak görmeye çalışın.

47)    İzmir'de üçüncü büyük şehir olmanın imkânları yoktur, hiçbir zaman olmamıştır. İş bulmak meseledir. Üniversiteyi burada bitirenlerin büyük kısmı İstanbul'a kaçar. İzmir ekonomik olarak gün geçtikçe küçülmektedir.

48)    Metro Bornova yönüne gider. Unutmayın.

49)    Ortalıkta çöp tenekesi yoksa, kent-kart dolum makbuzu almadan ayrılın. Cebinizde aylarca kalabiliyor o makbuz.

50)    Alsancak Camisi'nin önündeki duraktan otobüse binmeyin. Bir durak öncesine yürüyün. Oturarak gidersiniz.

51)     Alsancak'taki caminin adı Hocazade'dir ama kimse böyle söylemez. Onun adı Alsancak Camisi'dir. İzmir'de ne kadar şöhretli insan varsa, hepsinin cenaze namazı orada kılınır.


Yorumlar - Yorum Yaz