Şubat Ayında Bahar

ŞUBATTA BAHAR

Erdinç Gönenç 

Erdinç GÖNENÇ (rahmetli)

16 Şubat 1998

İzmir'in ilkbaharı kimi zaman yok dedirtecek kadar kısadır. Baharlık giysiler daha çok güzün işe yarar. İlkbahar aylarının yarısı kış, yarısı yaz olduğundan, kazaktan pardesüden kısa kollu gömleğe geçiverirsiniz beş on gün içinde. Aslında İzmir'in de ilkbaharı vardır. Çoğu yıl şubat ayı içine gizlenir de ondan ötürü yok sanırsınız. Bu Şubat'ta da ansızın İzmir'ime bahar gelebilir. Sakın şaşırmayın.

Üniversite yıllarında yarıyıl tatili için mototrenle İzmir'e gelirken, Ankara'nın karından, soğuğundan ve dumanlı havasından uzaklaştıkça bahara yaklaşmakta olduğumuzu hissederdik. Ve ilkbahar bizi daha İzmir'e gelmeden, Ege hudutlarından girer girmez yemyeşil çayırlarla karşılardı. Güneş ışıkları trenin penceresinden geçip içimizi ısıtırdı. İzmir'e yaklaştıkça erikler çiçek açmış olurdu. Çok özlediğimiz mavi denizi ancak Turan girişinde görebilirdik ve Körfez'in yeni yeni başlamış olan kötü kokularını bastıran iyot ve yosun kokusunu doya doya içimize çekerdik.

Yunuslar henüz bizi terk edip gitmemişlerdi ve vapurlara mutlaka eşlik ederlerdi. Artık yunuslar olmasa da, biliyorum bu Şubat'ta ilkbahar ansızın gelecek. Önce adını bir türlü öğrenemediğim ama İzmir bahçelerinde çokça bulunan kırmızı çiçekler açacak. Onlar açtı mıydı, enayi erikler de Mart'ta gelebilecek donu düşünmeden hemen çiçeğe yatacaklar. Peşinden de şeftali ve kayısı ağaçları. Beyazlı, pembeli, kırmızılı bir renk cümbüşü başlayacak. Bahar çiçeklerinin konseri kısa sürer. Don olmasa bile kimi dökülür, kimi yeşil yaprakların arasında kaybolur gider. Bu yüzden yağmur-çamur bile olsa aldırmayıp sokaklara, parklara, bahçelere çıkmak gerekir. Ben muhtemelen Kültürpark'a giderim. Orayı yaz aylarında değil, baharlarda ve tenhayken severim. Hele bir de yağmur sonrasıysa ve güneş de açmışsa! O zaman çimenler daha bir yeşildir. Ortalık mis gibi toprak kokar. Yapraklardan, dalların ucundan düşmeye hazırlanan su damlacıkları gün ışığında parıldar.

Kültürpark; yeşili azalıp, çirkin yapıları çoğalmış bile olsa İzmir'in akciğeridir. Kent içinde daha büyük yeşil alan yok çünkü. Oraya her gidişimde, yangın yerini yeşile çeviren büyük belediye başkanı Behçet Uz'u saygıyla anarım.

Şubat'ta İzmir'e bahar gelebilir. Gelir gelmesine de, özellikle siz erikler sakın enayilik etmeyin. Sonraki ay Mart'tır. İzmir'in martı kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.

Evet, İzmir'in ilkbaharı vardır. Vardır da ocak ayı ile mart ayı arasına saklandığı için biz onu yok zannederiz.


Yorumlar - Yorum Yaz