Körfez Vapurları

KÖRFEZ VAPURLARI

 Erdinç Gönenç

Erdinç GÖNENÇ (rahmetli)

20 Mayıs 1990

Geçenlerde İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi haber bülteninde bir yazı okudum. Yüksek Mühendis Hüsnü Yurttaş yazmış. İzmir'de özel araçlar hariç sadece toplu taşıma araçları ile günde bir buçuk milyona yakın yolcu taşınıyormuş. Bundan Körfez vapurlarının aldığı pay sadece yüzde ikiymiş. ESHOT'un payı ise yüzde elliye yaklaşıyormuş. Üstelik nüfus artışına karşın, vapurla taşınan yolcu sayısı artacağına azalmış. 1981 yılında on iki milyona yaklaşan yolcu sayısı, 1985-1987 döneminde sekiz milyonun altına inmiş. Oysa ki İzmir nüfusunun yaklaşık dörtte biri deniz ulaşımından yararlanabilecek kıyı bölgelerinde yaşıyor.

Bence yolculukların en keyiflisi vapurla yapılanıdır. Sabah gün yeni doğmuşken, hele Körfez'in denizi de çarşaf gibiyse, güvertede oturup sıcak çayını yudumlarken Büyük Yamanlar'a doğru sigaranı tüttürürsün. Bizler ise sabahları duraklarda bekleşiyor, sonra da üst üste yığılarak otobüslerde ve hantal troleybüslerde yolculuk yapıyoruz. Pahalı akaryakıtı havaya savurarak çevreyi de kirletiyoruz.

İzmir'de pek çok güzel şey gibi deniz taşımacılığı da gerilemiş. İşte Osmanlı dönemindeki (1884 yılında) eski zaman iskeleleri, eski zaman vapurları:

İskeleler

  • Karşıyaka, Alaybey, Osmanzade, Bayraklı, Pasaport, Konak, Karataş, Salhane, Hastane, Karantina, Göztepe, Reşadiye (Güzelyalı)
  • (Daha sonra Urla, Dikili, Foça seferleri başlıyor.)

Vapurlar

  • Terakki, Güzelbahçe, Hürriyet, Müsavat, İstanbul, Karşıyaka, Girit, Güzel İzmir
  • (Körfez vapurları filosuna 1940 yılında Sur ve Efes de katılıyor.)

Şimdilerdeyse sadece Konak, Pasaport, Karşıyaka iskeleleri arasında vapur seferleri var. Bir de yaz mevsimlerinde Konak-Urla seferi. Umarım Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerinin yapımı yakında biter.

Çocukluk anılarımda, şimdi olmayan iskelelerden sadece Bayraklı ve İnciraltı İskeleleri var. Diğerleri kaldırılmış mıydı yoksa yolumuz mu düşmezdi?


Yorumlar - Yorum Yaz