İzmirlilik Ruhu

İZMİRLİLİK RUHU

Ayten Dirier 

Ayten DİRİER

9 Eylül 2013

Şehirler birer canlı organizmadır ve barındırdığı insanların aksettirdikleri ruhunu oluşturur. İzmirli; Türkiye'nin en dik duruşlu, korkusuz, vatansever, otoriteye boyun eğmeyen, sözünü sakınmayan, hoşgörülü, uygar, eğitimli, demokrat, doğal, mütevazı, romantik, ehli keyif insanıdır. Oyununda bile bu özelliğini yansıtır. Zeybek, grup içinde de tek başına özgürce hareket eder.

Denize, özellikle Körfez'i tutuşturan günbatımına sevdalı; pencerelerini çerçeveleyen sellukadan, kırları dalga dalga kaplayan nergis ve çiğdemlere düşkün; mehtapta yakamozlar ve servisiminin romantikleştirdiği şair ruhu müziğe vurgun; özgür ruhu eve sığmayıp balkonu mekan edinen; kızınca efelenen, gerçek karşısında yelken indiren; her dem bakımlı, özenli; zaman kaybetmemek için kelimeleri bile kısaltan; kumru-boyozu, üzüm-zeytine katık eden, nereye giderse gitsin aklı Körfez'de kalan, Dokuz Eylül'de salt kendinin değil Truvalı Hektor'un da intikamının alındığına inanan kişidir İzmirli.

Bu özellikler günümüze özgü değildir; kadim geçmişten kaynaklanır. Batı Anadolu'da kurulan uygarlıklar ve ilk İzmir beylerinden kalan kalıtsal bir mirastır. Emir Çaka Bey, Gazi Umur Bey, Emir Sasa Bey ve İzmiroğlu Cüneyt Bey'in hayatları incelendiğinde İzmirlilik ruhunu bütün özellikleriyle taşıdıklarını görürüz. İzmir'in Türk olarak kalması için canlarını vermeleri, İzmir beylerinin günümüze bıraktığı şanlı mirastır. Ruhları şad olsun.

Tanıdığım gerçek İzmirliler ataların özelliklerini özümsemişlerdir. Vatanın her köşesindekini kardeş bilirler. Aksi davrananların kökeni araştırıldığında İzmirli olmadıkları gibi, İzmirlilik ruhunu zerre anlamadıkları da ortaya çıkar. Birleştirici İzmirlilik ruhunu kuşaktan kuşağa kutsal bir miras olarak aktarmak görevimiz olmalıdır.

Geçmişine sahip, geleceğine güvenle bakan İzmirli ruhunu özümseyenlere selam olsun.


Yorumlar - Yorum Yaz