Çöpçü Olmak İstemiştim

KARŞIYAKA HATIRALARI
 1960larda Karşıyaka İskelesi

Kemal KAMİL

Florida, ABD


ÇÖPÇÜ OLMAK İSTEMİŞTİM DOKTOR OLDUM
 azat buzat

24 Aralık 2007 Pazartesi

Eskiden bu kadar zengin değildik. Çocuklar kendi aralarında veya kendi yaptıkları oyuncaklarla oynardı. Sapan yapmak için bir çam dalının çatallısını keserdik. Bu iki dalı yarım ay şeklinde telle bağlar, yanmayacak şekilde ateş üzerinde kuruturduk. Fazlalıkları kesip temizlerdik. Eski ayakkabılardan elips şeklinde meşin keserdik. Meşinde açtığımız iki delikten geçen lastikleri kendi üzerine kıvırıp bağlar, lastiklerin diğer uçlarını sapana tuttururduk. Artık sapan kuş vurmaya hazırdı.

Serçe en bol kuştu ama hiç vuramadım. Kumru avlamanın günah olduğunu öğrettiler. Etrafta pek karga olmazdı. Güvercinler ise ehil olarak beslendiğinden avlanmazdı. Baykuşlar uğursuz sayılır, hangi evin bacasında ötmüşlerse orada bir kötülük olacağına inanılırdı. Henüz leylekler Karşıyaka’yı toptan terk etmemişti. Martılar deniz kıyısında ve bilhassa ağ çeken balıkçı teknelerinde uçuşurdu. Bıldırcını, kekliği pek bilmezdik. Gediz civarına çulluk, yaban ördeği gelirdi. Bostanlı kumsalında pembe beyaz flamingolar olurdu. Kormoronlar denizdeki bol balıkla beslenirdi. Baharda saka kuşlarını beş on kuruşa alıp azat ederdik. Kuşçular küçük kafes içindeki bu renkli hayvanları satardı. ”Azat buzat - sen beni ahrette gözet”  diyerek kuşları havaya atardık.

Bazen fener alayı yapardık. Konserve kutusunu bir sopanın ucuna çiviyle çakar, içine kum doldurur, üstüne gaz dökerdik. Ya kibritle yakar veya bir başka fenerin yanan kumundan koyardık. Karşıyaka’nın eski karanlık sokaklarında sıra olup yürürdük. Henüz her evde veya odada elektrik yoktu. Ampuller uzun tüp gibiydi. Turuncu sarı solgun ışık pek aydınlık vermezdi.

Karşıyaka’da otobüs, otomobil, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, kayıklarda motor yoktu. Çöpler çöp arabasıyla toplanırdı. Bu, iki tekerlekli ve tek bir atın çektiği bir arabaydı. Ata, arabaya ve kamçıya bayıldığım için, o zamanlar çöpçü olmak isterdim.


Yorumlar - Yorum Yaz